Φενέρμπαχτσε – Ρεάλ 67-93: Στα πλέι-οφ με ρεκόρ τριπόντων (hls)

Με άμυνα που έσπαγε κόκκαλα, έναν εκπληκτικό Λαπροβίτολα και 19/38 τρίποντα η Ρεάλ διέλυσε την Φενέρμπαχτσε και πήρε θριαμβευτικά το εισιτήριο για τα φετινά πλέι-οφς.

Οι Μαδριλένοι μπήκαν αγριεμένοι στο ματς, κράτησαν την αιφνιδιασμένη Φενέρ μόλις στους 11 πόντους στην πρώτη περίοδο (11-23) και πήραν μαζί το ψυχολογικό προβάδισμα. Με τέλειες αποστάσεις, τον Λαπροβίτολα να οργανώνει άψογα και τον Γιουλ να προσφέρει 8 πόντους στην δεύτερη περίοδο, η Ρεάλ απορρόφησε τον οίστρο των Ντε Κολό και Μπράουν πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με +13, 49-36.

Ο εκπληκτικός Ντε Κολό ήταν ο μοναδικός λόγος που η Φενέρ επέστρεψε ως το 50-58 στην τρίτη περίοδο και λίγο αργότερα στο 57-67 του 30΄, αφού ο Γάλλος τα έβαζε μόνος του με όλη την μαδριλένικη άμυνα ξεδιπλώνοντας το αστείρευτο ταλέντο του. Εντούτοις η Ρεάλ καθάρισε το ματς από το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου: 15-0 (!) σερί με τρομερους Ντεκ-Κοζέρ-Λαπροβίτολα, το 57-67 έγινε 57-82 και το ματς τελείωσε νωρίς.

Σκοράροντας 19 τρίποντα, η Ρεάλ σημείωσε νέο ρεκόρ σε εύστοχα στην Ευρωλίγκα. Εκτός του Λαπροβίτολα που έκανε νταμπλ νταμπλ με 19 πόντους και 10 ασίστ, ο Κοζέρ είχε 20 πόντους, 4 ασίστ και ο Ντεκ 19 πόντους, 4 ασίστ.

Για την Φενέρ ο τρομερός Ντε Κολό είχε 23 πόντους επιστρέφοντας από τραυματισμό, ξεπερνώντας μάλιστα τους 3.500 πόντους στην καριέρα του.

Πλέον Φενέρ και Ρεάλ ισοβαθμούν στις 20 νίκες και περιμένουν τα υπόλοιπα αποτελέσματα για να δουν την κατάταξή τους. Στην μεταξύ τους ισοβαθμία πλεονεκτεί η βασίλισσα με 2 νίκες.