Ζάλγκιρις – Παναθηναϊκός 93-78: “Απών” στο 2ο μέρος

Η Ζάλγκιρις ολοκλήρωσε με εύκολη νίκη απέναντι στον Παναθηναϊκό τις υποχρεώσεις της στην Ευρωλίγκα. Η ομάδα του Κάτας παραδόθηκε στις ορέξεις των Λιθουανών στο 2ο κακό ''πράσινο'' ημίχρονο.

Η Ζάλγκιρις ξεκίνησε με πέντε σερί πόντους του Γκριγκόνις με τον Παναθηναϊκό να αργεί να προσαρμοστεί, αλλά να μαζεύει γρήγορα τη διαφορά και να ισοφαρίζει (7-7). Ανοιχτό παιχνίδι χωρίς σκληρές άμυνες στο ξεκίνημα και τις δύο ομάδες να κάνουν 7 λάθη μέσα σε πέντε λεπτά. Η πράσινη επίθεση κόλλησε και οι γηπεδούχοι απάντησαν με νέο σερί 12-0 (19-7). Ο Μήτογλου έσπασε το σερί όμως ένα τρίποντο του Γαρίνο που επέστρεψε στα παρκέ έφερε τη διαφορά στους 13 (22-9). Η ελληνική ομάδα συμπλήρωσε γρήγορα ομαδικά φάουλ, ενώ η είσοδος του Γαρίνο έδωσε νέα ώθηση στη Ζάλγκιρις. Ο Αργεντινός με 8 πόντους (2/2 τρίποντα) σε 2′.46” αγωνιστικά λεπτά έκλεισε τη περίοδο (27-14).

Ο Σίλερ δεν είχε πολλές επιλογές στον πάγκο με τον Μπλάζεβιτς να εκμεταλλεύεται την απουσία των Χέιζ και Λοβέρν. Ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις από τη περιφέρεια με τον Μάριο Χεζόνια να συνδέεται με το καλάθι και να ρίχνει τη διαφορά σε μονοψήφιο (33-25). Στο παρκέ και ο Μποχωρίδης για πρώτη φορά και παρέα με τον Νέντοβιτς ο Παναθηναϊκός πλησίασε στους 3 (33-30). Η είσοδος του Λεκάβιτσιους δημιούργησε προβλήματα στη πράσινη άμυνα, καθώς ο γκαρντ πέτυχε 14 πόντους σε 9.5 λεπτά (4/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα) και με δικό του σερί η Ζάλγκιρις έγραψε το 41-33. Η ελληνική ομάδα ήταν συνεπής πίσω από τα 6.75 και παρά τα λάθη της κατάφερε να μαζέψει και πάλι τη διαφορά με τον Νέντοβιτς να πυροβολεί και τον Μπέντιλ να προσθέτει ακόμα μια θετική εμφάνιση ακολουθώντας τον Σέρβο. Το ημίχρονο έκλεισε 52-47 με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζεται σαφώς βελτιωμένος στο 2ο δεκάλεπτο έχοντας μοιράσει 15 ασίστ και με ποσοστό στα τρίποντα 67% (8/12).

Ο Μήτογλου σκοράρει, όμως τρία τρίποντα της Ζάλγκιρις (Λουκοσιούνας 2 – Γουόκαπ) γράφουν σερί 14-0 μέσα σε 3.5 λεπτά και το ματς ξαφνικά πηγαίνει στους 15 (66-49). Ο Παναθηναϊκός βάζει μόλις το 2ο καλάθι μετά από τέσσερα λεπτά και δεν είναι καθόλου συγκεντρωμένος. Τα λάθη και η κακή άμυνα δίνουν την ευκαιρία στη Ζάλγκιρις να ξεφύγει, την ώρα που μέχρι και ο Γιανκούνας βάζει τρίποντα…Ο Λεκαβίτσιους συνέχισε από εκεί που τελείωσε στο πρώτο μέρος με τη διαφορά να φτάνει τους 19 (71-52). Η περίοδος έκλεισε 74-60 με τον Παναθηναϊκό να τρέχει επί μέρους σκορ 8-3.

Ο Νέντοβιτς με 4/5 τρίποντα βάζει με το δεξί τον Παναθηναϊκό στην τελική ευθεία και μειώνει 74-63. Ως συνήθως οι γηπεδούχοι όμως ήταν αυτοί που μπήκαν και στην τελευταία περίοδο καλύτερα και άρχισαν να χτίζουν διαφορά. Ένα 8-0 σερί στέλνει το ματς στους 19, η διαφορά στη μέγιστη τιμή της έξι λεπτά πριν το τέλος (82-63) και οι πράσινοι δεν προλαβαίνουν καθώς τα λάθη συνεχίζονταν. Οι Λιθουανοί βομβάρδιζαν χωρίς έλεος από τη περιφέρεια σε ένα παιχνίδι που έλειψε το κίνητρο και φάνηκε στο τέλος. Η ομάδα του Κάτας έχει να δώσει ακόμα δύο αγώνες που χρωστάει στη Ρωσία, με τη Ζενίτ στην Αγία Πετρούπολη και τη ΤΣΣΚΑ στη Μόσχα.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 25-33, 22-13, 19-18

Από τη Ζάλγκιρις που απουσίαζαν οι τραυματίες Τζόφρι Λοβέρν και Νάιτζελ Χέις, πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Λεκάβιτσιους με 20 πόντους , ακολούθησε ο Γουόκαπ που πρόσθεσε 18. Για τον Παναθηναϊκό πρώτος σκόρερ ήταν ο Νέντοβιτς με 17 πόντους (4/5 τρίποντα), ενώ ο Μπέντιλ (3/3 τρίποντα) με μια ακόμα καλή εμφάνιση σημείωσε 13 πόντους. Παπαπέτρου και Ογκαστ πέτυχαν από 9 πόντους, με 8 τελείωσε το ματς ο Χεζόνια (1/5 δίποντα).