Μέσα στο κόλπο το Στρασβούργο (video)

Με τον Λούις Κάμπελ να σημειώνει το τελευταίο καλάθι του αγώνα και να διαμορφώνει το τελικό 77-76, η Στρασμπούρ νίκησε τη Ζαλγκίρις κι έχει ορισμένες πιθανότητες πρόκρισης από τον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας.

Οι Γάλλοι σημείωσαν τη δεύτερη νίκη τους στο θεσμό (2-6), πλησιάζοντας τη Ζαλγκίρις στο 3-5. Η πρώτη περίοδος θα μπορούσε να έχει καλύτερη εξέλιξη για τους Λιθουανούς, μια και προηγήθηκαν με 11-0 και 14-2. Το τελικό 18-18 δείχνει την άμεση αντίδραση των Γάλλων, οι οποίοι βρέθηκαν πίσω στο ημίχρονο με 42-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η «κακοποίηση» του μπάσκετ ευνόησε το Στρασβούργο που δέχτηκε, μόλις, 9 πόντους, σκοράροντας 16. Οι επιθέσεις πήραν «φωτιά» στο τέταρτο δεκάλεπτο (24-25), με τον Κάμπελ των γηπεδούχων να σκοράρει με τρίποντο με τη λήξη του αγώνα και να διαμορφώνει το τελικό 77-76.

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ρικάρντο Γκριρ με 16, με τους Λούις Κάμπελ (15) και Ρομέιν Ντουπόρ (12) να τον ακολουθούν σε απόδοση. Ο Αζινσά, με 10 πόντους και 3 ριμπάουντ, ήταν άξιος συμπαραστάτης των τριών συμπαικτών του. Για τη Ζαλγκίρις ο Μιλάκνις είχε 16 πόντους, ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς 10, αλλά ο Τζάστιν Ντέντμον με 18 ήταν ο πρώτος σκόρερ.