Ήττα για τον Πανελλήνιο

Χωρίς να «γευθεί» τη χαρά της νίκης ολοκλήρωσε ο Πανελλήνιος τον α' γύρο στη φάση των «16» του EuroCup καθώς ηττήθηκε 83-75 από την Μπενετόν Τρεβίζο στο «Χαλκιοπούλειο»

Χωρίς να «γευθεί» τη χαρά της νίκης ολοκλήρωσε ο Πανελλήνιος τον α΄ γύρο στη φάση των «16» του EuroCup, με τις ελπίδες πρόκρισης να εξανεμίζονται για την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου. Ο σύλλογος των «Ολυμπιονικών» ηττήθηκε 83-75 από την Μπενετόν Τρεβίζο στο «Χαλκιοπούλειο», σε αναμέτρηση για την 3η αγωνιστική της Β΄ φάσης, και υπέστη την τρίτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στον 12ο όμιλο.

Κορυφαίος του Πανελληνίου, ο οποίος με επιμέρους σκορ 23-14 στην τρίτη περίοδο «μάζεψε» τη διαφορά, μείωσε στο -5 (68-63), αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν είχε την απαιτούμενη διάρκεια, αναδείχθηκε ο Τορίν Φράνσις με 29 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Στίβεν Σμιθ με 16 πόντους και 5 κλεψίματα. Στο αντίπαλο «στρατόπεδο», ο Ντέβιν Σμιθ, ο οποίος ήταν πέρυσι μέλος της καλύτερης πεντάδας της διοργάνωσης, ως παίκτης του συλλόγου των «Ολυμπιονικών», έδρεψε δάφνες με 22 πόντους και 5/8 τρίποντα.

Οι Ιταλοί μπήκαν δυναμικά στον αγωνιστικό χώρο και από το υπέρ τους 13-12 στο 7ο λεπτό έτρεξαν, με πρωταγωνιστή στην περιφέρεια τον Μπουλέρι, ένα επιμέρους σκορ 11-5 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +7 (24-17). Στην δεύτερη περίοδο ο Πανελλήνιος αποσυντονίστηκε σε άμυνα και επίθεση και, με απογοητευτικά ποσοστά από τα 6.75, είδε τους Ιταλούς να «οικοδομούν» γρήγορα μία διψήφια διαφορά και να κλείνουν το πρώτο ημίχρονο στο +14 (54-40).

Σμιθ και Φράνσις προσπάθησαν για την ανατροπή στην τρίτη περίοδο, αλλά οι προσπάθειες τους δεν ήταν αρκετές. Ο Πανελλήνιος ισορόπησε τα χαμένα ριμπάουντ, έτρξε στον αιφνιδιασμό, συγκεντρώθηκε στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 23-14 μείωσε με τη λήξη του δεκαλέπτου σε 68-63. Ωστόσο, ένα νέο σερί 7-0 της Μπενετόν (5 πόντοι από Ντέβιν Σμιθ) στις αρχές της τέταρτης περιόδου ήταν αρκετό, ώστε να αποκτήσουν και πάλι ευρύ προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν μέχρι τη λήξη και το τελικό 83-75.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 40-54, 63-68, 75-83
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ανκαραλί (Τουρκία), Σεμές (Ισραήλ), Μπισάν (Γαλλία)

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος, Παπαμακάριος 2, Καλαϊτζής 6, Κράμπενχοφτ 9 (2), Σκλάβος, Όστοϊτς 6, Κομποδιέτας 2, Μπέιλι 2, Ούντριχ 3, Σμιθ 16 (2), Φράνσις 29 (10ρ.).
ΜΠΕΝΕΤΟΝ ΤΡΕΒΙΖΟ (Γιασμίν Ρέπεσα): Σμιθ 22 (5), Μάρκοβιτς 3 (1), Σκίνερ 8, Μπουλέρι 12 (2), Μοτιεγιούνας 10, Τζεντίλε 2, Πέριτς 11 (1), Βοϊτσιεχόφσκι, Μπράνερ 8, Τούλσον 7 (1).