Κομβική νίκη για την Μπάνβιτ

Η Μπάνβιτ συνέχισε τις εξαιρετικές εντός έδρας εμφανίσεις της Ευρώπη και Τουρκία, νικώντας με 94-85 την Μπουντιβέλνικ για την πέμπτη αγωνιστική του ένατου ομίλου στο Last-16 του Eurocup.

Ήταν η τρίτη νίκη της Μπάνβιτ στη φάση των ομίλων, ενώ οι φιλοξενούμενοι γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους. Οι δύο ομάδες ηγούνται τη βαθμολογία του γκρουπ και θα είναι αυτές που, εκτός απροόπτου, θα συνεχίσουν στην επόμενη φάση και στις οκτώ καλύτερες του Eurocup.

Η Μπάνβιτ ήταν ξανά εξαιρετική επιθετικά, σκοράροντας 55 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, με πιο παραγωγικό το δεύτερο δεκάλεπτο που έφθασε τους 31 στην επίθεση. Στην τρίτη η Μπουντιβέλνικ μ΄ ένα επί μέρους σκορ 16-24 έφερε το παιχνίδια στα ίσια, όμως στο τέλος οι Τούρκοι δεν έδωσαν δικαιώματα στο τέλος κι έκαναν το «τρία στα τρία» εντός έδρας.

Ο Τσακ Ντέιβις με 24 πόντους και 11/18 δίποντα ήταν ο καλύτερος παίκτης των γηπεδούχων, ενώ ο Λίο Λίονς ήταν ο πρώτος σκόρερ της Μπουντιβέλνικ με 20.