Ήττα στην πρεμιέρα για ΠΑΟΚ

Με ήττα συνδύασε την πρεμιέρα των αγωνιστικών υποχρεώσεών του στο EuroCup ο ΠΑΟΚ. Ο "Δικέφαλος του Βορρά" ηττήθηκε 80-74 στη Ρίγα της Λετονίας από την ομώνυμη ομάδα, για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου.

Με ήττα συνδύασε την πρεμιέρα των αγωνιστικών υποχρεώσεών του στο EuroCup ο ΠΑΟΚ. Ο “Δικέφαλος του Βορρά” ηττήθηκε 80-74 στη Ρίγα της Λετονίας από την ομώνυμη ομάδα, για την 1η αγωνιστική του 2ου ομίλου. Πρώτος σκόρερ της ομάδας της Θεσσαλονίκης ο Γκίντενς με 17 πόντους, ενώ για τους νικητές κορυφαίοι ήταν οι Σιμς (19π.) και Μίλατζ (18π.).

Τα δεκάλεπτα: 23-23, 45-44, 65-57, 80-74

Ισορροπημένο το ματς στο πρώτο μέρος, με τον ΠΑΟΚ, παρά τα προβλήματα, να στέκεται με αξιώσεις απέναντι στην -ισχυρότερή του- Ρίγα.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με την έναρξη του δεκαλέπτου με 5-0, γρήγορα, ωστόσο, ο “Δικέφαλος”, όντας αποτελεσματικός αμυντικά και επιθετικά, με τους Γκορί, Ντικούδη, Ράιτ να σκοράρουν, ισοφάρισε στο 3′ (7-7) και πήρε τα ηνία στο 6′ (12-13).

Ο αναγκαστικός “παροπλισμός”, λόγω φάουλ του Γκορί και οι ανάσες στον Ράιτ έφεραν εκ νέου σε θέση βολής τους Λετονούς, που με αιχμή δόρατος τον Καβαλιάουσκας (είχε 3/3 δίποντα, 3/5 βολές στο ημίχρονο, εξουδετερώνοντας κάθε πλάνο του Μαρκόπουλου πάνω του), έφεραν τη μάχη στα ίσια στο 10′ (23-23).

Με τρίποντο του Στίγκερς στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, ο ΠΑΟΚ πήρε ξανά κεφάλι στο σκορ (23-26), το οποίο διατήρησε ως τα μισά της περιόδου. Τότε, όμως, ισοφάρισε η Ρίγα (31-31) και πήρε τον έλεγχο του αγώνα, διατηρώντας διαφορά γύρω από τους τέσσερις πόντους.

Στα 13” πριν φύγουν οι ομάδες για το ημίχρονο, ο Καλαμπόκης κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Μπερτάνς και με μία εύστοχη βολή του (η επίθεση χάθηκε) έφερε τον ΠΑΟΚ στο -1 (45-44).

Στη τρίτη περίοδο οι “ασπρόμαυροι” φάνηκε να έχουν… ξεχάσει τον εαυτό στους στα αποδυτήρια. Κάκιστοι στο παρκέ, με τη Ρίγα, από την άλλη, να πατά γερά και με εκτελεστές, κατά βάση, τους Σιμς και Μίλατζ, να ανοίγει τη διαφορά. Ξέφυγε αρχικά με 6 πόντους (59-53) και “έπιασε” τους 9 στο 29′ (63-54).

Η “αναλαμπή” για τον ΠΑΟΚ ήρθε στα πρώτο λεπτό της τελευταίας περιόδου με τον Γκορί. Ο Αμερικανός, παρά τα τέσσερα φάουλ του, πήρε πρωτοβουλίες και με πέντε συνεχείς πόντους (σ.σ. ένα τρίποντο και ένα δίποντο), επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς να πλησιάσουν στο -5 (65-60).

Πέντε λεπτά πριν το τέλος, με προσπάθεια του Ντικούδη, ο ΠΑΟΚ πλησίασε στους τέσσερις (69-65) και κάπου εκεί… στέρεψε, εκ νέου στο παρκέ. Η Ρίγα είχε τον τρόπο να φτάνει στο καλάθι, σε αντίθεση με τους Θεσσαλονικείς, με συνέπεια στο 38′ να φτάσει στη μέγιστη διαφορά της στο ματς, τους δέκα πόντους (76-66).

Διαιτητές: Βικλίτσκι (Τσεχία), Τσεμπίσεφ (Ουκρανία), Χάλικο (Εσθονία)

ΡΙΓΑ: Πέρι 6, Βάλτερς 2, Γιανισένοκς 5, Μπέρζινς Κ. 5, Καβαλιάουσκας 11, Μίλατζ 18, Κέιν, Σιμς 19, Μπερτάνς 14 (2)
ΠΑΟΚ: Γκίντενς 17, Στίγκερς 5 (1), Γκορί 16 (2), Ντικούδης 12, Καλαμπόκης 9 (1), Ράιτ 11 (1), Γιαννακίδης 2, Καλλές, Καλαμπάκας 2, Τσακαλέρης