Παρτίζαν – Λοκομοτίβ 71-69: Το “έκλεψε” στο φινάλε! (vid)

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν είχε το προβάδισμα για 39,5 λεπτά στο Βελιγράδι, όμως η Παρτίζαν ολοκλήρωσε ανατροπή από το -16 και πήρε μεγάλη νίκη με ήρωα τον Πέρκινς!

Παλαβό ματς στο Βελιγράδι, με την Λοκομοτίβ να κάνει καταπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο, να προηγείται ως και με 44-28 και να πηγαίνει στα αποδυτήρια μπροστά 48-34, ελέγχοντας απόλυτα το ματς.

Η εικόνα άλλαξε απόλυτα στο δεύτερο ημίχρονο. Η Παρτίζαν σταμάτησε τα λάθη, οδήγησε το παιχνίδι στη σκληράδα, χτύπησε στα ριμπάουντ και κρατώντας την Λόκο στους 8 πόντους στην τρίτη περίοδο έφτασε το παιχνίδι στο 52-56.

Το παιχνίδι κρίθηκε τελικά στο ένα σουτ: οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 67-63 στα 01:57 με κάρφωμα του Χέρβι από ασίστ του Κρόφορντ, ο Γιάραμαζ με μεγάλο σουτ έφερε το ματς στον πόντο στα 01:41 (66-67), όμως άλλη μία ασίστ του Κρόφορντ στον Χέρβι έφερε το 66-69 στα 53΄΄! Ο Πέρκινς έβαλε το πρώτο του καλάθι ισοφαρίζοντας με τρίποντο σε 69-69 στα 32΄΄, η Λοκομοτίβ έκανε λάθος στην επαναφορά μετά από τάιμ άουτ (!) και ο Πέρκινς με νικητήριο ανάποδο λέι-απ στα 4΄΄ διαμόρφωσε το τελικό 71-69, αφού ο Κρόφορντ αστόχησε σε τρίποντο απελπισίας στο φινάλε.

Έτσι η Παρτίζαν ανέβηκε στο 2-2, ισόβαθμη με την Τρέντο, ενώ η Λοκομοτίβ κατρακύλησε στο 1-3 και το μοναδικό που κρατάει είναι ότι υπερασπίστηκε το +7 στην ισοβαθμία με τους Σέρβους.

Για τους νικητές ο Τόμας είχε 23 πόντους (11/14 δίποντα, 8 ριμπάουντ) και ο Γιάραμαζ 11 (4 ασίστ, 6 λάθη).

Για την Λοκομοτίβ, για την οποία έκαναν ευρωπαϊκό ντεμπούτο οι Γουίλιαμς – Γκος (5π) και Γκόρντον (7π), ο Κρόφορντ είχε 16 πόντους, ο Χέρβι 15 και 12 ριμπάουντ και ο Λιντς 10. Πολύ κακός ήταν ο Κάμινγκς (5 πόντοι, 1/8 σουτ, 5 λάθη), “αόρατος” ο Κουζμίνσκας (2π, 0/2 σουτ), μέτριότατος ο Καλνιέτις (2π, 1/4 σουτ, 3 ασίστ, 3 λάθη).