Eurocup: Έμεινε πρώτη κι αήττητη η Τρέντο (vid)

Στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με την Τσεντεβίτα - Ολίμπια η Τρέντο έκανε ένα ξέσπασμα που της έφτασε να πάρει τη νίκη με 61-51.

Στο τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με την Τσεντεβίτα – Ολίμπια η Τρέντο έκανε ένα ξέσπασμα που της έφτασε να πάρει τη νίκη με 61-51.

Οι Ιταλοί είχαν ένα πολύ καλό ξεκίνημα, αλλά γρήγορα η ομάδα του Γιούριτσα Γκόλεματς βρήκε ισορροπία και κατάφερε να επιστρέψει στο παιχνίδι και να ισοφαρίσει σε 19-19 σστα μέσα της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, ειδικά στα σουτ μακρινής απόστασης, ενώ η Τρέντο με όπλο της κυρίως τα επιθετικά ριμπάουντ βρήκε τρόπο και ως το τέλος του δεκαλέπτου, με κορυφαίος τον Ουίλιαμς έφτασε να προηγείται και πάλι με οκτώ πόντους (30-22 σκορ ημιχρόνου).

Η τρίτη περίοδος ωστόσο ήταν το σημείο που απέδειξε στο παιχνίδι πως οι Ιταλοί θα κάνουν την τέταρτή τους νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια ως τώρα. Η άμυνά τους ήταν ακόμα καλύτερη από το πρώτο ημίχρονο. Ο Μάρτιν, ο Ουίλιαμς κι ο Μόργκαν έδιναν ενέργεια, ριμπάουντ και άμυνα κι η διαφορά έφυγε πάνω από τους 20 πόντους.

Στο τέλος η Τρέντο απλά χαλάρωσε κι οι φιλοξνεούμενοι μπόρεσαν να μειώσουν και να φτάσουν απλά σε μια αξιοπρεπή ήττα.