Ουλμ-Μπουργκ 110-98: Τη νίκησε με βομβαρδισμό τριπόντων (hls)

Η Ουλμ με 19 εύστοχα τρίποντα νίκησε 110-98 την Μπουργκ υποχρεώνοντάς την στη πρώτη εκτός έδρας ήττα της και δεύτερη συνολικά στο Eurocup.

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας 63 πόντους με καταπληκτικό απολογισμό στα τρίποντα, πατώντας το γκάζι από τα μισά της πρώτης περιόδου κι έπειτα.

Προηγήθηκαν 82-59 στην τρίτη περίοδο και όλα έμοιαζαν τυπική διαδικασία, με τους Γάλλους όμως να μην τα παρατούν και με ένα επί μέρους 4-18 έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο 86-77.

Μείωσαν και στους 8, 91-83, αλλά ήρθαν δύο σερί τρίποντα για τους γηπεδούχους οι οποίοι έφυγαν ξανά με διψήφια διαφορά και δεν κοίταξαν ξανά πίσω.

Η ομάδα του Γκάβελ που πέτυχε την 4η νίκη της στον πρώτο όμιλο είχε 7! διψήφιους και πρώτο σκόρερ τον Ντος Σάντος με 18 πόντους. Οι 23 του Φλόιντ από την άλλη πλευρά. δεν ήταν αρκετοί.