Λόντον Λάιονς-Σλάσκ 97-80: Πάει στην Πάτρα με την τρίτη νίκη (hls)

Εννέα πόντοι και έξι ριμπάουντ από τον Κώστα Κουφό- Στην επόμενη αγωνιστική ο Προμηθέας θα υποδεχτεί τους Λάιονς (6/12).

Οι Λονδρέζοι είχαν εύκολη αποστολή απέναντι στην Σλάσκ Βρότσλαβ, την οποία νίκησαν 97-80 και έφτασαν τις τρείς νίκες στην 6η αγωνιστική του Eurocup, ενώ αντίθετα η πολωνική ομάδα συνεχίζει χωρίς νίκη στην διοργάνωση.

Οι Λάιονς, με εξαίρεση το δεύτερο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, είχαν τον έλεγχο του ρυθμού σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Δημιούργησαν τρείς φορές διαφορά 10 πόντων στο α’ ημίχρονο (48-45), η Σλάσκ μείωσε μέχρι τους τρείς πόντους και στους πέντε (63-58 στο 30′), αλλά στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι άρχισαν με σερί 11-0 και δεν έδωσαν άλλη ευκαιρία στην ομάδα του Ούρλεμπ να διεικδικήσει την νίκη. Ο Κώστας Κουφός είχε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, ένα μπλοκ σε 19 λεπτά συμμετοχής, ενώ πρώτος σκόρερ των “λιονταριών” ήταν ο Σαμ Ντέκερ με 18 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-18, 48-45, 68-63, 97-80