Παρί – Αμβούργο 87-84: Παρθενική νίκη στη Πόλη του Φωτός (hls)

Η Παρί άλλαξε αγωνιστική συμπεριφορά στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στη γαλλική πρωτεύουσα.

Ψαχνόταν η Παρί στο πρώτο ημίχρονο, κυρίως στο πρώτο δεκάλεπτο όπου σημείωσε μόλις 12 πόντους. Το Αμβούργο που προερχόταν από βαριά ήττα στο ματς με τη Μπουντούτσνοστ, κατάφερε να επιβάλει τον ρυθμό του παίζοντας ελεύθερο και γρήγορο μπάσκετ. Ο πρώτος σκόρερ της Παρί, Κάιλ Άλμαν ψαχνόταν και έμεινε άποντος στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ανέβηκε κι’αυτός και μαζί του όλη η Παρί.

Οι Γάλλοι τελείωσαν το παιχνίδι με έξι παίκτες να έχουν διψήφιο αριθμό πόντων και πρώτο τον Γκέγκιτς που έβαλε 18. Για τους Γερμανούς πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσάιλντς με 17 πόντους. Η Παρί έφτασε τις τέσσερις νίκες, πρώτη στην έδρα της και έφτασε τον Προμηθέα με ρεκόρ 4-2. Το Αμβούργο υποχώρησε στην 8η θέση με ρεκόρ 2-4.