Παρτίζαν-Αμβούργο 102-77: Σερβική «ραψωδία» (hls)

Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς προεξεχόντων των Λεσόρτ, Πάντερ και Λεντέι έδωσαν παράσταση σε άμυνα και επίθεση.

Με ταχύτητα υψηλών στροφών, η Παρτίζαν… τελείωσε το παιχνίδι με το Αμβούργο από το πρώτο πεντάλεπτο και έφτασε τις 8 νίκες στην 10η αγωνιστική του Eurocup, προσφέροντας θέαμα στους 5.000 φιλάθλους της στα τρία πρώτα δεκάλεπτα και με όποια πεντάδα χρησιμοποίησε ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Η Παρτίζαν επικράτησε 102-77, ενώ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου είχε σκοράρει 65 και είχε υποχρεώσει τους φιλοξενούμενους σε 14 λάθη, πιέζοντας ασφυκτικά στην άμυνα της και με τρείς πρωταγωνιστές στην επίθεση της, δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην γερμανική ομάδα. Ο Ματίας Λεσόρτ και ο Κέβιν Πάντερ ήταν κυριαρχικοί στην επίθεση της Παρτίζαν, ενώ στο 3ο δεκάλεπτο ο Ζακ ΛεΝτέι “έκλεψε την παράσταση”, με την επιθετική παραγωγικότητα του και την ενέργεια που έπαιξε. Ο Αμερικάνος πάουερ φόργουορντ αποθεώθηκε από τους θεατές, τον Ομπράντοβιτς και τους συμπαίκτες του, όταν στο 27′ και ενώ η διαφορά του σκορ ήταν στους 32 πόντους, έκανε “βουτιά” πάνω στην γραμματεία για να “σώσει” την μπάλα. Και μπορεί να μην τα κατάφερε, αλλά η προσπάθεια του άξιζε συγχαρητηρίων.

Ο Κρίστεν με έξι εύστοχα τρίποντα κράτησε τα…προσχήματα για το Αμβούργο, ενώ ο Χόμσλει σκόραρε 14 πόντους με 2/11 τρίποντα…

Δεκάλεπτα: 34-14, 65-41, 85-53, 102-77