Προμηθέας – Μπούντουτσνοστ 60 – 89: Κατέρρευσε στην Πάτρα (hls)

Ο Προμηθέας ηττήθηκε με 60 - 89 από την Μπούντουσνοστ στο "Δημήτρης Τόφαλος" και έτσι απομακρύνθηκε από τις πρώτες θέσεις του Β' ομίλου στο EuroCup.

Kατώτερος τον περιστάσεων ο Προμηθέας με την Μπούντουτσνοστ. Οι φιλοξενούμενοι ήτα το απόλυτο φαβορί για τη νίκη και με εξαιρετικό μπάσκετ σε δύο περιόδους έφτασαν στη νίκη με 60 – 89 μέσα στην Πάτρα.

Ο Προμηθέας άρχισε με άσχημο τρόπο στην αναμέτρηση, οι παίκτες του Ήλια Ζούρου ήταν κακοί σε επίθεση και άμυνα. Την αδράνεια της ελληνικής ομάδας εκμεταλλεύτηκε η Μπούντουτσνοστ και στο πρώτο δεκάλεπτο έφτασε στο +14 (10-24).

Λίγο πριν την ανάπαυλα ο Προμηθέας έκλεισε την ψαλίδα με 35 – 41 και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +6 για τους φιλοξενούμενους.

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφή για την ομάδα της Πάτρας, καθώς η Μπούντουτσνοστ έφτασε εύκολα στο +23 (43 – 66). Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το τελευταίο δεκάλεπτο με το πίνακα του σκορ να γράφει 60-89.

Τα δεκάλεπτα: 10-24, 35-41, 43-66, 60-89.