Μπουντούτσνοστ-Βίρτους 86-82: 3Χ3 από το -13 (hls)

Η Μπουντούτσνοστ δεν παρέδωσε όπλα απέναντι στην ποιοτικότερη Βίρτους Μπολόνια και βασιζόμενη στους εντυπωσιακούς Κομπς και Ριντ, γύρισε το ματς, νίκησε 86-82 και έκανε το 3 στα 3.

Το πρώτο ημίχρονο ανήκει στους Ιταλούς που είχαν σε κέφια τους Τεόντοσιτς και Χέρβεϊ, προηγήθηκαν με 13 πόντους, 29-42 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +11, 37-48.

Οι παίκτες του Σκαριόλο όμως θεώρησαν ότι εκεί τελείωσε το ματς και δεν κατάλαβαν καν το καμπανάκι της τρίτης περιόδου όταν δέχτηκαν 27 πόντους και έδωσαν την ευκαιρία στην Μπουντούτσνοστ να περάσει για πρώτη φορά μπροστά 62-61.

Η άμυνα των Μαυροβούνιων στην τελευταία περίοδο ήταν καταπληκτική προηγήθηκαν με 5 πόντους 82-77 και παρά το γεγονός πως ο Τεόντοσιτς είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει 5 δεύτερα πριν το τέλος, έχασε το λέι απ για να κάνει το τελικό 86-82 με βολές ο Κομπς στο τέλος.

Κομπς και Ριντ είχαν μαζί 44 από τους 86 πόντους της ομάδας τους, ενώ παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα ο Τεόντοσιτς έμεινε από βενζίνη στη συνέχεια.