Προμηθέας-Γκραν Κανάρια 81-85: Δεύτερη ήττα, παρά την αξιόλογη εμφάνιση (hls)

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ο Ρογκαβόπουλος που πραγματοποίησε την καλύτερη εμφάνιση του, μέχρι τώρα, στον Προμηθέα.

Δεύτερη ήττα γνώρισε ο Προμηθέας στην 2η αγωνιστική του Β’ ομίλου του Eurocup και η Γκράν Κανάρια, μετά την Βαλένθια επικράτησε (85-81) της ομάδας του Ισπανού Λουίς Κασιμίρο. Ο Προμηθέας έχασε στις λεπτομέρειες του αγώνα και στις φάσεις ειδικών καταστάσεων, στα δυο τελευταία λεπτά, ενώ ήταν καθοριστική η άστοχη βολή του Γκράντ στα

Στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, το παιχνίδι είχε «κλειστή» ροή στο σκορ και καμία ομάδα δεν κατάφερε να προηγηθεί με περισσότερους από τους 4 πόντους, ενώ είναι χαρακτηριστικό ότι στην πρώτη και στην τρίτη περίοδο, το επιμέρους σκορ ήταν ισόπαλο (25-25). Ο Νίκος Ρογκαβόπουλος ήταν ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων και ενώ είχε στο πρόσωπο του Ισαία Μάιλς, ισάξιο συμπαραστάτη στην συγκομιδή του σκορ. Σούρνα και Ίνις αποτέλεσαν τις πιο αξιόπιστες απειλές της ισπανικής ομάδας για το καλάθι του Προμηθέα.

Με σερί 6-0 από τα τρία εύστοχα τρίποντα των Γκίκα, Μάιλς και Ρογκαβόπουλου, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 66-62 στο 29′, αλλά η Γκράν Κανάρια ισοφάρισε σε 66-66 και το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε στην έκβαση της 4ης περιόδου. Ο Προμηθέας είχε προβάσιμα και πάλι με 77-73, οι φιλοξενούμενοι «προσπέρασαν» με 77-81 στο 37′ και στο 1′ 51”, ο Πουστόβ σημείωσε το 80-83 από ασίστ του Αλμπισί, ενώ ύστερα από την άστοχη επίθεση της Κανάρια στα 19”, ο Γκράντ ευστόχησε σε μια εκ των δυο βολών που εκτέλεσε για το 81-83 στα 9”. Αντίθετα, στα 6′ 4” πριν από την λήξη, ο Τζόν Σούρνα, από την γραμμή του φάουλ με 2/2 βολές, εξασφάλισε την νίκη της ομάδας του.

Δεκάλεπτα: 25-25, 44-49, 66-66, 81-85