Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 76-81: Πέρασε και από τη Λεωφόρο

Το τρένο του Ολυμπιακού πέρασε και από το "Παύλος Γιαννακόπουλος", οι "ερυθρόλευκες" επικράτησαν με 76-81 επί του Παναθηναϊκού και συνεχίζουν αήττητες στο πρωτάθλημα.

Το απόλυτο στο πρωτάθλημα γυναικών συνεχίζει η ομάδα του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε για δεύτερη φορά στη regular season επί του Παναθηναϊκού με 76-81. Οι “ερυθρόλευκες” έφυγαν από το “Παύλος Γιαννακόπουλος” με τη νίκη και έτσι έκαναν το 13 στα 13, απομένουν τρία παιχνίδια με Ελευθερία Μοσχάτου (εντός), Νίκη Λευκάδας (εκτός) και Χανιά (εξ αναβολής, εντός).

Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού στο πρώτο δεκάλεπτο και ολοκλήρωσαν την περίοδο στο +3 (17-15). Οι “ερυθρόλευκες” ήταν άστοχες στο δεύτερη, ενώ οι “πράσινες” προσπαθούσαν να βρουν ρυθμό και έτσι έκλεισαν το πρώτο μέρος στο +5 (36-31).

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +8 (44-36) αλλά η Αγγελική Νικολοπούλου έφτασε τη διαφορά στον πόντο για τον Ολυμπιακό (57-56). Οι επτά διαδοχικοί πόντοι της Άννα Σπυριδοπούλου έδωσαν τη σκυτάλη του σκορ στις φιλοξενούμενες και στο +6 (61-67). Η γηπεδούχος ομάδα είχε πολλά προβλήματα στο επιθετικό και το αμυντικό κομμάτι με τον Ολυμπιακό να φεύγει από τη Λεωφόρο με το διπλό (76-81).

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Μάρτιν Ζίμπαρτς, καθώς πήραν το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Α1 Γυναικών.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81.