VTB: Εύκολη ήττα πριν την ΑΕΚ για την Τσμόκι Μίνσκ

Την εντός έδρας ήττα με 69-86 γνώρισε η Τσμόκι Μίνσκ από την Αβτόντορ Σαράτοφ για την VTB. Οι Λευκορώσοι θα ταξιδέψουν στην Αθήνα για το παιχνίδι της Τετάρτης με την ΑΕΚ (11/11, 19:30).

Στο πρώτο ημίχρονο η Τσμόκι Μίνσκ ήταν καλύτερη από την Σαράτοφ και προηγήθηκε μέχρι και με 10 πόντους (41-31) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μισό με τρίποντο των φιλοξενούμενων για το 41-34.

Από τα αποδυτήρια βγήκε όμως μόνο η Αβτόντορ η οποία με επιμέρους σκορ 15-21 στην τρίτη περίοδο και 13-31 στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε με περίσσια ευκολία το ροζ φύλλο αγώνα στην Λευκορωσία.

Οι δύο Αμερικανοί της ομάδας του Βέργκουν, Κρις Κλάιμπερν (16 πόντους) και Ρόμπερτ Λόουερι (16 πόντους, 7 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι αλλά η ρωσική ομάδα με πλουραλισμό στην επίθεση έφτασε εύκολα στην ανατροπή και τη νίκη.

Η Τσμόκι Μίνσκ επικεντρώνεται πλέον στην ΑΕΚ και στο εκτός έδρας ματς της δεύτερης αγωνιστικής του Basketball Champions League (11/11, 19:30), όπου θα θελήσει να διπλασιάσει τις νίκες της μετά την επιτυχία της πρεμιέρας (82-75 την Σολέ).

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 41-34, 56-55, 69-86.