Την «έπνιξε» και πήρε ανάσα (video)

Με άμυνα που δεν άφησε και πολλά περιθώρια, ο Άρης ήταν το «αφεντικό» στο ματς με την Έλιος Ντομζάλε στο Αλεξάνδρειο, παίρνοντας τη νίκη (72-54) που τον «ξεκόλλησε» από τις τρεις συνεχόμενες ήττες στο FIBA Champions League.

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκε η ομάδα του Πρίφτη, αφού στο δεύτερο μισό του ματς επέτρεψε μόλις 17 πόντους (9+8) στην αντίπαλό της, μετατρέποντας σε εύκολη διαδικασία την υπόθεση ροζ φύλλο.

Ο Κάμινγκς με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Ντραγκίτσεβιτς με 17 πόντους, ήταν οι κορυφαίοι των κιτρίνων, που είχαν σε καλή μέρα τους Τσαϊρέλη (10, 8ρ) και Ξανθόπουλο (7π, 7ασ.).

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα παίρνοντας προβάδισμα 7 πόντων (9-16) ενώ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, συντηρούσαν μια μικρή διαφορά (20-26). Ο Άρης δεν άφησε το ματς να του «φύγει», πέρασε μπροστά 35-31 ενώ παρότι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια στο 36-37, το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο.

Κι αυτό γιατί οι παίκτες του Πρίφτη έπαιζαν άψογη άμυνα, με αποτέλεσμα να πάρουν «αέρα» 9 πόντων (51-42) για να φτάσει η διαφορά σε διψήφιο στο τέταρτο δεκάλεπτο (56-46). Η Έλιος Ντομζάλε δεν μπορούσε να βρει λύση και έτσι το προβάδισμα μεγάλωνε συνεχώς μέχρι το τελικό +18.

Στο 5-3 έφτασε ο Άρης μετά από 8 αγώνες και πλέον ισοβαθμεί στην 3η θέση του πρώτου ομίλου με τη Νίμπουρκ, την ώρα που οι Μονακό και Μπάνβιτ με 7-1 έκαστος, μοιράζονται την κορυφή.