Άνετα στο φινάλε ο Άρης (video)

Την έκτη του νίκη στο FIBA Champions League εξασφάλισε στη Δανία ο Άρης, επικρατώντας 92-78 της Μπάκεν Μπέαρς με σπουδαίο τέταρτο δεκάλεπτο.

Πολύ εύστοχοι οι κίτρινοι (20/32 δίποντα, 12/28 τρίποντα), πέτυχαν 32 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν και «καθάρισαν» την υπόθεση νίκη.

Κάμινγκς και Ντραγκίσεβτις ξεχώρισαν με 19 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ Τζένκινς (14π) και Ξανθόπουλος (12π, 7ρ, 5ασίστ) έδωσαν σπουδαίες βοήθειες.

Ισορροπία στο πρώτο δεκάλεπτο, όπου η Μπάκεν κρατούσε ένα μικρό προβάδισμα (22-18) ενώ στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι μέχρι το ημίχρονο, που βρήκε τους Θεσσαλονικείς στο +3 (36-39).

Ο Άρης δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, προηγούμενος μέχρι και με 8 (49-57) ενώ η κατάσταση ξεκαθάρισε στα τελευταία δέκα λεπτά, όταν οι κίτρινοι έκαναν ότι ήθελαν στην επίθεση, για να προηγηθούν μέχρι και με 18 (74-92).

Πέντε αγωνιστικές πριν από το φινάλε της πρώτης φάσης της διοργάνωσης, ο Άρης μετρά ρεκόρ 6-3 και μοιράζεται την τρίτη θέση με τη Νίμπουρκ, ενώ Μπάνβιτ και Μονακό έχουν ξεχωρίσει με 8-1 έκαστος. Πλέον, η ομάδα του Πρίφτη περιμένει στον Αλεξάνδρειο την Ιρόνι Ναχαρίγια.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-39, 56-60, 78-92

Μπάκεν Μπέαρς (Στέφεν Βικ): Ντάρμποε 14 (1), Ακούν-Πουρσέλ 21, Μπεργκ 2, Λάρκε 15 (2), Ιβερσεν, Ντιούφ, Γκέζελ 12 (2), Κριστόφερσεν 4, Τόμαν 2, Τίμπαλτ, Λόουενστέιν 3 (1) Κίτσινγκ 5 (1)

Αρης (Δημήτρης Πρίφτης): Μαρμπλ 2, Ξανθόπουλος 12 (3), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 9, Τζένκινς 14 (4), Κάμινγκς 19 (2), Ζάρας 9 (1), Χρηστίδης, Μούρτος 2, Σίμτσακ 7, Ντραγκίσεβιτς 18 (2)