«Κλείδωσε» την πρόκριση, πήρε τη διαφορά (video)

Η ΑΕΚ επικράτησε με 82-72 της Λούντβιγκσμπουργκ και εξασφάλισε ουσιαστικά την παρουσία της στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ με το +10 υπερτερεί των Γερμανών σε ενδεχόμενη ισοβαθμία.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 82-72 της Λούντβιγκσμπουργκ και εξασφάλισε ουσιαστικά την παρουσία της στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ, ενώ με το +10 υπερτερεί των Γερμανών σε ενδεχόμενη ισοβαθμία. Με κορυφαίο τον Ντούσαν Σάκοτα η Ένωση έκανε τα εύκολα δύσκολα στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά πάτησε ξανά γκάζι στο φινάλε και πήρε το επιθυμητό και πολύτιμο αποτέλεσμα στην 12η αγωνιστική του 5ου ομίλου.

Ο Σάκοτα σημείωσε συνολικά 27 πόντους και μάζεψε 5 ριμπάουντ, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη και ανεβάζοντας κι άλλο την ψυχολογία της ενόψει του ημιτελικού Κυπέλλου με τον Άρη. Μαυροειδής και Μιλόσεβιτς πέτυχαν από 11 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Κότον και Κούλεϊ με 20 πόντους αμφότεροι.

Ο Λαρεντζάκης ήταν πολύ καλός στο πρώτο ημίχρονο και σε συνδυασμό με τους Σάκοτα, Ελονού οδήγησαν την ΑΕΚ στο 24-12 του πρώτου δεκαλέπτου και το 45-34 του ημιχρόνου. Ο Ελονού, ωστόσο, αποσύρθηκε νωρίς με 4 φάουλ, όπως και ο Ντίξον, ο οποίος έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, με αποτέλεσμα οι Γερμανοί να επιστρέψουν για τα καλά στο δεύτερο ημίχρονο.

Με επί μέρους σκορ 10-25 στην τρίτη περίοδο η Λούντβιγκσμπουργκ βρέθηκε στο 59-55 υπέρ της, ενώ είχε φτάσει και στο +7 (52-59). Η ΑΕΚ συνήλθε, ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο  και έφτασε στην ανατροπή και τη νίκη χάρη στην καλή άμυνα και καθοριστικούς πόντους των Μιλόσεβιτς, Ούκιτς και Σάκοτα.

Τα δεκάλεπτα: 24-12, 45-34, 55-59, 82-72

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 7 (4 ασίστ), Ελονού 5 (5 ριμπ.), Σάκοτα 27 (5 ριμπ.), Βασιλειάδης 4, Μιλόσεβιτς 11 (6 ριμπ.), Χαριτόπουλος, Ντίξον 8 (4 ασίστ), Λαρεντζάκης 9 (4 ριμπ.), Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 11 (4 ριμπ.), Γουίλιαμς

Λούντβιγκσμπουργκ (Πάτρικ): Χάμοντς 6, Κότον 20, ΜακΡέι 2, Μάρτιν 8, Κρόφορντ 11, Μπουν, Τίμαν 2, Τόπερτ 3, Λέζινγκ, Κούλεϊ 20