ΑΕΚ – Λιμόζ 82-72: «Βασίλισσα» οκτάδας με ανατροπή από το -20! (hls)

Η ΑΕΚ νίκησε με 82-72 τη Λιμόζ με σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο για την 3η αγωνιστική του πρώτου γύρου της φάσης των ομίλων στους «16» του BCL.

Η ΑΕΚ υποδέχθηκε στο κλειστό των Άνω Λιοσίων τη Λιμόζ για την 3η αγωνιστική της φάσης των «16» του BCL. Οι «κιτρινόμαυροι» πέταξαν ένα ημίχρονο στα… σκουπίδια. όμως με μεγάλα σουτ των Στρέλνιεκς και Μίτσελ στο φινάλε πήρε τη νίκη με 82-72.

Οι Γάλλοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν την ομάδα του Ηλία Καντζούρη στο πρώτο δεκάλεπτο. Η Λιμόζ βρήκε λύσεις από την περιφέρεια και έφτασε τη διαφορά στο +11 (14-25).

Μάλιστα οι φιλοξενούμενοι με όπλο τα τρίποντα άνοιξαν ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο +20 (17-37). Η «Ένωση» κατέβασε τη διαφορά στο τέλος στο ημίχρονο στο 35-42 με τρίποντο του Στρέλνιεκς.

Η Λιμόζ με τους Μάιλς, Λανγκ και Γκρέιβς κράτησε τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στο +6 (59-65). Η αντεπίθεση της ΑΕΚ ήρθε στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι «κιτρινόμαυροι» πιέσαν στην άμυνα και με τον Μίτσελ στο 35′ πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 71-68. Οι μπασκεμπολίστες του Έλληνα προπονητή κράτησαν τα ηνία μέχρι το φινάλε και έτσι η ΑΕΚ έφτασε στη δεύτερη διαδοχική νίκη ύστερα από το πέρασμα της στην Τουρκία κόντρα στη Γαλατάσαραϊ και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης.

Τα δεκάλεπτα: 14-25, 35-42, 59-65, 82-72.