Ντιζόν-ΠΑΟΚ 69-74: «Μαγικό» τελευταίο δεκάλεπτο και μεγαλειώδης πρόκριση (hls)

Ο ΠΑΟΚ πραγματοποίησε ένα τέλειο τελευταίο δεκάλεπτο (15-28 επιμέρους σκορ) και κατόρθωσε να επικρατήσει με 74-69 της Ντιζόν, «σφραγίζοντας» την πρόκριση του στην επόμενη φάση του Basketball Champions League.

Ο ΠΑΟΚ είναι εδώ και συνεχίζει στην Ευρώπη! Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Basketball Champions League ως τρίτος από τον 7ο Όμιλο, καθώς επιβλήθηκε με 74-69 της Ντιζόν στην Γαλλία.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη βρέθηκε στο -16 στα τελειώματα του τρίτου δεκαλέπτου (54-38) όμως δεν τα παράτησε και με ένα δυνατό finish στην τρίτη περίοδο (8-0 επιμέρους σκορ για το 54-46) επέστρεψε στο ματς.

Στην τελευταία περίοδο οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν πιθανώς το καλύτερο δεκάλεπτο της χρονιάς, παίζοντας «σκυλίσια» άμυνα και βάζοντας πολύ μεγάλα σουτ στην επίθεση. Το επιμέρους 15-28 στο τελευταίο δεκάλεπτο αποδεικνύει του λόγου το αληθές για το εκπληκτικό μπάσκετ του ΠΑΟΚ στο τελευταίο δεκάλεπτο, που «μάγεψε» τους αρκετούς Έλληνες στην κερκίδα.

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ οι Τζέιλεν Ράιλι (17 πόντους), Τζέιλεν Χαντς (17 πόντους) και Γιανίκ Φράνκε (16 πόντους), οι οποίοι έπαιξαν και για τον τραυματία Νέιτ Ρένφρο, ο οποίος γύρισε το πόδι του στο πρώτο μέρος και δεν επέστρεψε στο παρκέ.

Πρώτος σκόρερ για την Ντιζόν, που έχει προκριθεί ως 2η, ο Γκέιβιν Γουέρ (23 πόντους).

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 40-28, 54-46, 69-74

Δείτε ΕΔΩ τα αναλυτικά στατιστικά της αναμέτρησης

{“@context”:”http://schema.org”,”@type”:”VideoObject”,”name”:”Ντιζόν – ΠΑΟΚ 69-74 |HIGHLIGHTS|”,”description”:”Τα στιγμιότυπα του αγώνα”,”thumbnailUrl”:”https://isthumbs.glomex.com/dC1icnltcWgyYzByMHgvMjAyMi8xMi8yMC8yMS8yNV8yMV82M2EyMjg0MWM5ZTFjLmpwZWc=/profile:player-960×540″,”duration”:”PT2M51S”,”uploadDate”:”2022-12-20T21:25:04.000Z”,”embedUrl”:”https://player.glomex.com/integration/1/iframe-player.html?integrationId=3y8om249ji07mppg&playlistId=v-cp6ylqoxv775″,”provider”:{“@type”:”Organization”,”name”:”glomex GmbH”,”logo”:{“@type”:”ImageObject”,”url”:”https://player.glomex.com/logo_v@2x.png”,”width”:136,”height”:146}},”regionsAllowed”:”GR”}