ΠΑΟΚ-Ντιζόν 66-70: Πήγε για μεγάλο come back με Ράιλι

Ο ΠΑΟΚ έκανε σπουδαία αντεπίθεση (Ράιλι 25 π.), η Ντιζόν άντεξε και πήρε τη νίκη στο πρώτο παιχνίδι για τον 7ο όμιλο του BCL-Ενός λεπτού σιγή πριν το παιχνίδι στη μνήμη των αδικοχαμένων φίλων του ΠΑΟΚ στο δυστύχημα των Τεμπών

Συγκλονιστικό ήταν το φινάλε στο παιχνίδι του ΠΑΟΚ με την Ντιζόν στο “PAOK Sports Arena”. Σε παιχνίδι για την πρώτη αγωνιστική στον 7ο όμιλο του BCL (στον όμιλο είναι επίσης η Μάλαγα και η Σάσαρι) ο Δικέφαλος, με ηγέτη τον Ράιλι (πέτυχε 25 πόντους) έφτασε κοντά στην ανατροπή, δεν τα κατάφερε, γνώρισε την ήττα με 66-70.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εκπληκτική αντεπίθεση στο τελευταίο εξάλεπτο. Στο 34’, η Ντιζόν ήταν στο +14 (48-62), ο ΠΑΟΚ όμως με σημαντικά καλάθια από τον Ράιλι έφτασε στο -3 (61-64, κλέψιμο και λέι απ από τον Ράιλι) και στο 64-66 (τρίποντο από τον Ράιλι) στα 20’’ πριν το τέλος.

Η Ντιζόν είχε την κατοχή, ο ΠΑΟΚ έκανε φάουλ, ο Χρόβατ ήταν εύστοχος στις βολές και πήγε το σκορ στο 64-68. Ο ΠΑΟΚ με 13,8’’ για το τέλος, πήρε time out, είχε την κατοχή, η Ντιζόν όμως έκλεψε, ο Σάιμον (ο παίκτης της Ντιζόν τελείωσε το παιχνίδι με 25 πόντους) έκανε το 64-70 και ο Ράιλι έβαλε το τελευταίο καλάθι για το τελικό 66-70.

Ο ΠΑΟΚ άρχισε το παιχνίδι με Ράιλι, Φράνκε, Σαλούστρο, Μαργαρίτη και Ρένφρο η πεντάδα του ΠΑΟΚ

Στο +6 η Ντιζόν

Η Ντιζόν με 6 πόντους του Αλινγκέ πήραν προβάδισμα με 5 – 11 και λίγο μετά, στο 5-13. Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και είναι χαρακτηριστικό ότι σε 7 λεπτά είχε 4 λάθη και 1/6 εντός παιδιάς. Η Ντιζόν πήρε και διαφορά 13 πόντων (5-18) με τρίποντο του Σάιμον. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει με λύσεις στα μακρινά σουτ (με Φράνκε και Χαντς) και με τρίποντο του Χαντς να κλείσει η πρώτη περίοδος με 13-19 για την Ντιζόν.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ έμενε κοντά στο σκορ. Η Ντιζόν πήγε μέχρι το +9 (17 – 26) με τρίποντο του Χόλστον, ο ΠΑΟΚ κυνήγησε και ήταν δύο φορές στο -4. Μία με τρίποντο του Χαντς 22-26 και μία στο 24-28 Ράιλι μετά απο επιθετικό ριμπάουντ.

Με 9 π. από τον Φράνκε ο ΠΑΟΚ

Δεν μπόρεσε όμως να μειώσει κι άλλο με την Ντιζόν να βρίσκει λύσεις επιθετικά και να πηγαίνει στο 26-37 τρίποντο του Σάιμον και να κλείνει το ημίχρονο με 28-37, μετά το καλάθι του Φράνκε για τον ΠΑΟΚ.

Στο ημίχρονο ο Φράνκε για τον ΠΑΟΚ είχε 9 πόντους και ο Σάιμον για την Ντιζόν είχε 13. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το πρώτο μέρος με 6/12 δίποντα, 3/15 τρίποντα, 7/10 βολές και η Ντιζόν Ντιζόν με 9/18 δίποντα, 5/13 τρίποντα, 4/9 βολές

Στο 46-55 η τρίτη περίοδος

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με δύο τρίποντα από τον Ράιλι και ο ΠΑΟΚ μείωσε στο 34-37. Ο Ράιλ γενικώς είχε βρει ρυθμό και λίγο μετά, πάλι με δικό του τρίποντο το σκορ έγινε 37-41. Η Ντιζόν όμως με ένα σερί 8-0 πήγε τη διαφορά σε διψήφια τιμή, στο 37-49.

Στα τρίποντα του Ράιλι προστέθηκαν δύο τρίποντα του Καμπερίδη για το 46-53 για να κλείσει η τρίτη περίοδος με σκορ 46-55 για την Ντιζόν.

Στην τέταρτη περίοδο, η Ντιζόν πήρε περισσότερες φορές διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Με τρίποντο του Σάιμον έφτασε μέχρι και το +14 (48-62) στο 34’ για να ακολουθήσει η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ στο τέλος με την Ντιζόν να αντέχει.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 28-37, 46-55, 66-70

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Φράνκε 11, Χαντς 8, Πόλι, Ρένφρο 9, Ράιλι 25, Χριστίδης, Ντάρκο-Κέλι 2, Καμπερίδης 6, Μαργαρίτης 5, Σαλούστρος, Σλαφτσάκης.

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Χόλστον 7, Χρόβατ 9, Λουμ 3, Νίκολιτς 6, Σάιμον 25, Αλινγκέ 8 , Μπρέμπλι 4, ΜακΝτάφι 3, Ρουσέλ 5,

-Πριν το τζάμπολ τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των 6 αδικοχαμένων φίλων του ΠΑΟΚ στο δυστύχημα των Τεμπών. Όλη η ομάδα του ΠΑΟΚ, με τον Θανάση Χατζόπουλο άφησε στεφάνι μπροστά στο πανό που είχαν αναρτήσει οι φίλοι της ομάδας με τα ονόματά τους, πίσω από τη μία μπασκέτα.