BCL: Δεύτεροι προημιτελικοί με προβάδισμα φιλοξενούμενων

Πρόκριση στο F4 του BCL ή παράταση στην διεκδίκηση της θα δώσουν τα αποτέλεσματα των δεύτερων αγώνων στα play offs.

Οι γηπεδούχοι στους πρώτους προημιτελικούς του Basketball Champions League, πέτυχαν το απόλυτο, νικώντας και στους 4 αγώνες που διεξήχθησαν την προηγούμενη εβδομάδα. Η Τενερίφη, η Χάποελ Χολόν, η Μανρέσα και η Κλουζ Ναπόκα έκαναν το 1-0 και σήμερα θα επχειρήσουν να πετύχουν και την δεύτερη νίκη στις έδρες της Τόφας, της Στρασμπούρ, της Μάλαγα και της Λούντβισμπουργκ για να προκριθούν στο F4 του BCL που θα διοργανωθεί στο Μπιλμπάο (6-8/5). Οι γηπεδούχοι στοχεύουν στην ισοφάριση της ήττας τους στους πρώτους αγώνες για να δώσουν παράταση διεκδίκησης της πρόκρισης σε τρίτους αγώνες που θα γίνουν και πάλι στις έδρες των αντιπάλων τους που θα έχουν το πλεονέκτημα έδρας.

Η πρόκριση κρίνεται στις δυο νίκες και δεν μετρά η διαφορά πόντων.