Nίμπουρκ-ΠΑΟΚ 71-75:Μεγάλη νίκη με απίθανη ανατροπή!

Τη δεύτερη επιτυχία του σε τέσσερις αγώνες για τον 5ο όμιλο του BCL σημείωσε στην Τσεχία ο ΠΑΟΚ, αν και βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους στο 31’, αντέδρασε και πήρε τεράστια νίκη καλύπτοντας και τη διαφορά του πρώτου αγώνα!

Τεράστιας σημασίας νίκη στην έδρα της Νίμπουρκ πέτυχε ο ΠΑΟΚ με 75-71 έχοντας πλέον ρεκόρ 2-2 στο πλαίσιο του 5ου ομίλου του Basketball Champions League.

Το σύνολο του Λυκογιάννη έχοντας ως εκφραστές τους Τζόουνς και Γκρίφιν κατάφερε να μείνει κοντά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τους Τσέχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 3 πόντων, 40-37.

Η τρίτη περίοδος ήταν κάκιστη για την ελληνική ομάδα, αφού ο σταθερά καλός Χρούμπαν βρήκε συμπαραστάτες τους Ρίβερς και Χάρντινγκ στο επιθετικό κομμάτι, ενώ οι Θεσσαλονικείς ήταν πολύ άστοχοι, σημειώνοντας μόνο 12 πόντους, με το επιμέρους σκορ να είναι 21-12 για τους γηπεδούχους.

Με τρίποντο του Ρίβερς, η Νίμπουρκ έφτασε τη διαφορά στους 15 πόντους (64-49) στο 31’ όμως ο ΠΑΟΚ δεν είχε πει την τελευταία λέξη του σαλπίζοντας αντεπίθεση.

Με συνεχόμενα καλάθια των Γκρίφιν, Κάρτερ, Τζόουνς και πολύ καλύτερη αμυντική προσέγγιση, ο «Δικέφαλος του Βορρά» δημιούργησε ένα επιμέρους σκορ 19-2 και προηγήθηκε 66-68 ενώ απέμεναν 3:28 για το τέλος.

Στο θρίλερ του τελευταίου λεπτού ο Χάρντινγκ έκανε το 71-70 με 40 δεύτερα στο ρολόι, ο Λοβ απάντησε με goal-foul για το 71-73. O Tζόουνς με φοβερό κόψιμο είπε «όχι» στον Χάρντινγκ, ο Λοβ ευστόχησε στις δύο βολές και διαμόρφωσε το τελικό 71-75, με τον ΠΑΟΚ να καλύπτει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα, αφού είχε ηττηθεί με ένα πόντο.

Από τους Θεσσαλονικείς ο Γκρίφιν είχε 22 πόντους, ο Τζόουνς 18, ο Κάρτερ 12, κομβικός ο Λοβ με 10. Από τους Τσέχους ο Χάρντινγκ είχε 17 πόντους, ο Ρίβερς 16 και ο Χρούμπαν 13.

Στις 8 Δεκεμβρίου ο ΠΑΟΚ μεταβαίνει στην Κωνσταντινούπολη για την αναμέτρηση με τη Γαλατάσαραϊ, ενώ ολοκληρώνει τις υποχρεώσεις του εντός έδρας στις 22 Δεκεμβρίου κόντρα στην Ιγκοκέα.

Υπενθυμίζεται πως ο πρώτος κάθε ομίλου περνάει απευθείας στη φάση των «16» ενώ οι δεύτεροι και οι τρίτοι παίζουν μεταξύ τους για να βρεθούν στις 16 καλύτερες ομάδες του θεσμού.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Βοΐνοβιτς (Μαυροβούνιο), Μπαλντίνι (Ιταλία)

Δεκάλεπτα: 21-21, 40-37, 61-48, 71-75