ΠΑΟΚ: Πρώτη νίκη με… αγάπη

Με πρωταγωνιστή τον Λαβ ο ΠΑΟΚ πήρε την πρώτη του νίκη στους ομίλους του BCL επικρατώντας της Γαλατασαράι 81-74

Κατάφερε μάλιστα απέναντι σε μια ομάδα που είχε μόλις νικήσει την Εφές στο Τουρκικό πρωτάθλημα να μείνει όρθιος επιστρέφοντας και από διαφορά 14 πόντων σε βάρος του.

Η επιστροφή του Λαβ από τραυματισμό και η τρομερή ευστοχία του ΠΑΟΚ στα τρίποντα (15/36) αποδείχθηκαν οι καταλύτες του αγώνα.Ο ΠΑΟΚ έμεινε από νωρίς πισω στο σκορ (5-14) και η Γκαλατά προηγήθηκε στο τέλος της πρώτης περιόδου με διαφορά 12 πόντων. Παρόλα αυτά έκλεισε το ημίχρονο στο 33-36 και στο δεύτερο μέρος παρουσιάστηκε αισθητά βελτιωμένος!

Παρά το αρχικό 5-0 με το οποίο προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά, ο ΠΑΟΚ είδε τη Γαλατάσαραϊ να τρέχει ένα σερί 14-0 και να εκτοξεύει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα (5-19). Οι Θεσσαλονικείς προσπάθησαν να περιορίσουν τον Μπακσίαρ που έκανε μεγάλη ζημιά στη άμυνα του, ωστόσο το πρόβλημα ήταν στην επίθεση. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε νευρικό στο επιθετικό κομμάτι εκεί όπου με 4 λάθη έκλεισε την πρώτη περίοδο στο – 12.

Με τρίποντο του Κάρτερ και δύο βολές του Τζόουνς, ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά, βελτίωσε την εικόνα του ενώ με μεγάλο τρίποντο του ΝτιΛέο, έκανε το ματς και πάλι ντέρμπι. Σαφώς πιο σίγουρος στην επίθεση και με την άμυνά του να είναι πιο σκληρή, ο ΠΑΟΚ έκανε την ανατροπή από το -14 με το οποίο υπολειπόταν και πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 33-36.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους πέρασε μπροστά με 48-41 και τελικά κατάφερε να κρατήσει μέχρι τέλους τη μικρή αλλά πολύτιμη διαφορά.

ΠΑΟΚ: Κάρτερ 9 (3/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Γκρίφιν 13 (4/6 δίποντα, 5 ασίστ), Γιάνκοβιτς 8 (2/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 12 (11 ριμπάουντ), Λαβ 14 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Χριστοδούλου 3, ΝτιΛέο 8 (2), Καμπερίδης Μ. 1, Καμπερίδης Γ. 3 (1), Ογκμπέιντε 4 (4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 6 (6 ασίστ).

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ: Πάρσελ 21 (7 ριμπάουντ), Μπλάκσιαρ 18 (7 ριμπάουντ), Ντι Μποστ 11 (7 ασίστ), Καμπακά 5 (9 ριμπάουντ), Τριμπλ 8 (2), Αράρ 6 (3/4 δίποντα), Κράβις 5, Κους, Οντσέλ