BCL: Βατή κλήρωση για την ΑΕΚ, δύσκολα για ΠΑΟΚ και Λαύριο

Αντιπάλους στα... μέτρα της θα έχει η ΑΕΚ στη φάση των ομίλων του Basketball Champions League, σε αντίθεση με ΠΑΟΚ και Λαύριο, που τα πράγματα είναι σαφώς πιο δύσκολα.

Η “Ένωση” κληρώθηκε στον τέταρτο όμιλο, όπου θα αντιμετωπίσει τις Φάλκο (Ουγγαρία), Ρίγα (Λετονία) και μία ομάδα από τoν 2o προκριματικό γύρο, όπως προέκυψε από τη σημερινή κλήρωση της διοργάνωσης στο «PatrickBaumann – House of Basketball» στην Ελβετία.

Όσον αφορά τον ΠΑΟΚ τοποθετήθηκε στον πέμπτο όμιλο και θα αντιμετωπίσει τις Νίμπουρκ (Τσεχία), Γαλατάσαραϊ (Τουρκία) και Ιγκοκέα (Βοσνία), ενώ το Λαύριο στον τρίτο με αντιπάλους τις Νίζνι (Ρωσία), Ντιζόν (Γαλλία) και τη Μάλαγα (Ισπανία) του Φώτη Κατσικάρη.

Ο δρόμος του Περιστερίου προς τους ομίλους

Απέναντι στο νικητή του ζευγαριού Βίλπας (Φινλανδία)-Κλουζ Ναπόκα (Ρουμανία) θα αρχίσει το Περιστέρι τις υποχρεώσεις του στα προκριματικά του Basketball Champions League 2021-22, όπως προέκυψε από την κλήρωση. Οι «κυανοκίτρινοι» θα πρέπει να περάσουν αλώβητοι από δύο προκριματικούς γύρους, προκειμένου να προκριθούν στην κανονική περίοδο του Basketball Champions League.

Στις 13 Σεπτεμβρίου θα αρχίσει η «φούσκα» του προκριματικού τουρνουά, τη φιλοξενία του οποίου ζήτησε η ομάδα των δυτικών προαστίων, με το Περιστέρι να αντιμετωπίζει στα ημιτελικά το νικητή του αγώνα Βίλπας-Κλουζ. Αν προκριθεί τότε θα αγωνιστεί στον τελικό με μία εκ των Σπλιτ (Κροατία), ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) και Φρίμπουργκ (Ελβετία), ενώ με νέα νίκη θα πάρει το εισιτήριο για τη συνέχεια του στον 7ο όμιλο της κανονικής περιόδου.

Αναλυτικά:

1ος Όμιλος: Τενερίφη, Σάσαρι, Λούντβιγκσμπουργκ, Νικητής 4ου προκριματικού

2ος Όμιλος: Χάποελ Ιερουσαλήμ, Καρσίγιακα, Μανρέσα, Σταλ Όστροβ

3ος Όμιλος: Νίζνι (Ρωσία), Ντιζόν (Γαλλία), Μάλαγα (Ισπανία), Λαύριο

4ος Όμιλος: ΑΕΚ, Φάλκο (Ουγγαρία), Ρίγα (Λετονία), Νικητής 2ου προκριματικού.

5ος Όμιλος: Νίμπουργκ (Τσεχία), Γαλατάσαραϊ (Τουρκία), ΠΑΟΚ, Ιγκοκέα (Βοσνία)

6ος Όμιλος: Στρασμπούρ, Οστάνδη, Τόφας, Νικητής 3ου προκριματικού

7ος Όμιλος: Χάποελ Χολόν (Ισραήλ), Μπρίντιζι (Ιταλία), Νταρουσάφακα (Τουρκία), Νικητής 1ου προκριματικού (συμμετέχει και το Περιστέρι)

8ος Όμιλος: Μπούργος, Μπεσίκτας, Ρίτας Βίλνιους, Όλντενμπουργκ


Σχολιασμός

Γράψτε το σχόλιό σας

Δείτε Επίσης