«Έσπασε» το αρνητικό σερί ο Ίκαρος

Μετά από έξι ήττες είδε την... άνοιξη.

Μετά από έξι ήττες είδε την… άνοιξη. Ο Ίκαρος «έσπασε» το άσχημο σερί του επικρατώντας του Περιστερίου με 74-68 στο κλειστό της Γλυφάδας.

Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς και «σκαρφάλωσε» ψηλότερα στη βαθμολογία ισοβαθμώντας με τον Κολοσσό, μέχρι στιγμής. Κι όλα αυτά, παρά τα λάθη που έκαναν οι παίκτες του στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, τα οποία απ’ ότι φάνηκαν δεν ήταν αρκετά για να τους στερήσουν την επιτυχία. Τόμπσον (14π.), Χάρις (13π.), Καλαμπόκης (12π.), αλλά και ο ΜακΑλάρνι (12π.) που πέτυχε και δύο σημαντικές βολές στο τελευταίο λεπτό, βοήθησαν τον Ίκαρο να φτάσει στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Απ’ την άλλη, Βρκιτς (17π.), Λιούμπι και Μάντζαρης προσπάθησαν, αλλά οι «κυανοκίτρινοι» έδειχναν να μη βρίσκουν το σωστό τρόπο για να πετύχουν την ανατροπή.

Επιθετικός πλουραλισμός

Η αστοχία έκανε την εμφάνιση της στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και στο 5ο λεπτό ακόμη είχαν επιτευχθεί μόλις 10 πόντοι με το σκορ να είναι 3-7 υπέρ του Περιστερίου, χάρη στον Βρκιτς. Τόμπσον, Χάρις και Καλαμπόκης από την άλλη πλευρά πήραν φόρα και έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα τους (11-10, 8΄) και το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με νέα εναλλαγή στο σκορ (12-13) με τρίποντο του Μάντζαρη. Ένα σερί 8-0 με οδηγό τον Πολυτάρχου διεύρυνε τη διαφορά (27-18, 14΄). Οι φιλοξενούμενοι έκαναν προσπάθειες να πλησιάσουν με κύριο εκφραστή τους τον Λιούμπι, αλλά ο Λάζαρος Αγαδάκος από την άλλη έβρισκε τις λύσεις και έφτανε στο αντίπαλο καλάθι (32-24, 17΄). Πέραν του ψηλού τους όμως, οι Καλλιθεάτες είχαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα και με τον Καλαμπόκη να αρχίζει κι αυτός να… πυροβολεί διατήρησαν το προβάδισμα τους και στη λήξη του δεύτερου δεκαλέπτου (41-30).

Κράτησαν τη διαφορά

Ο Τόμπσον έδειχνε να έχει πάρει την ομάδα του στις πλάτες του και ήταν εκείνος που φώναζε «παρών» (47-37, 23΄) όταν οι «κυανοκίτρινοι» έκαναν προσπάθειες να πλησιάσουν. Με σύμμαχο τον Χάρις, ο Τόμπσον συνέχισε την καλή δουλειά και οι γηπεδούχοι να διατηρούν το προβάδισμα τους (54-41, 26΄), το οποίο παρέμεινε στο ίδιο επίπεδο και με τη λήξη του δεκαλέπτου. Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη δε μπορούσαν να κάνουν κάτι καλύτερο και να βρουν τον κατάλληλο τρόπο για να αντιδράσουν και να μειώσουν το σκορ (58-45, 30΄). Κάτι το οποίο είδαν οι αντίπαλοι τους και έτσι έριξαν και εκείνοι το ρυθμό τους τόσο όσο για να μπορούν να διατηρούν το προβάδισμα χωρίς να δουλεύουν οι μηχανές τους στο φουλ (67-55, 35΄). Λιούμπι, Βρκιτς και Μάντζαρης όμως, βάλθηκαν να φέρουν… μπελάδες στους παίκτες του Άρη Λυκογιάννη και μειώνοντας στους έξι πόντους (69-63) ο Έλληνας τεχνικός πήρε τάιμ άουτ για να ηρεμήσει την ομάδα του. Ο ΜακΑλάρνι φάνηκε ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών και έδωσε μια ανάσα στον Ίκαρο (71-63, 39΄) και 37΄΄ πριν τη λήξη ο Καράμπουλας ακολούθησε το παράδειγμα του συμπαίκτη του και σημείωσε ένα κρίσιμο δίποντο εκτοξεύοντας πάλι τη διαφορά στους δέκα πόντους (73-63). Παρά τα λάθη που έγιναν μετά και έφεραν το σκορ στο 73-68, οι γηπεδούχοι συνέχισαννα προηγούνται και ο Φαλέκας με 1/2 βολές έγραψε το τελικό 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 12-13, 41-30, 58-45, 74-68

Ίκαρος (Λυκογιάννης): Χάρις 13 (1), Αγαδάκος 2, Φαλέκας 7 (2), Καράμπουλας 4, Πολυτάρχου 8 (2), Τόμπσον 14, Καλαμπόκης 12 (1), Τζικάνοβιτς, ΜακΑλάρνι 12 (2), Κερασοβίτης, Πετροδημόπουλος 2.
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μάντζαρης Β. 12 (1), Γούντγουορντ 2, Ψαρόπουλος, Παπανικολάου 5 (1), Μαρουγκάς, Μάντζαρης Α. 3 (1), Σκοτ 11 (3), Πέτρουλας 2, Βρκιτς 17, Λούμπι 14, Μαρίνος, Μότσνικ 2.