Ανετη νίκη για τον Πανιώνιο

Σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση μίας θέσης στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ έκανε ο Πανιώνιος, ο οποίος έκαμψε άνετα 86-69 την αντίσταση του Πανελληνίου στη Νέα Σμύρνη.

Σημαντικό βήμα για την εξασφάλιση μίας θέσης στην οκτάδα που οδηγεί στα πλέι οφ έκανε ο Πανιώνιος, ο οποίος έκαμψε άνετα 86-69 την αντίσταση του Πανελληνίου στο κλειστό της Νέας Σμύρνης, σε αγώνα για την 17η ημέρα της Α1 Ανδρών. Οι «κυανέρυθροι» έφτασαν τις 8 νίκες στο πρωτάθλημα, ενώ το σύνολο του Θανάση Σκουρτόπουλου υπέστη την 12η ήττα του και παρέμεινε κοντά στην επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Πανελλήνιος δεν μπορούσε να περιορίσει τον «αφηνιασμένο» επιθετικά Ραϊβόν Κοβίλ (12π. στο α’ δεκ.) και γρήγορα βρέθηκε να ακολουθεί στο σκορ, καθώς στο 7ο λεπτό του αγώνα βρέθηκε στο -6 (21-15) και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -5 (26-21). Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «κυανέρυθροι» εγκλώβισαν όλα τα επιθετικά ατού του Πανελληνίου και με επιμέρους σκορ 20-5 (!) πήραν το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +20 (46-26) και έβαλαν τις βάσεις για μία άνετη συνέχεια. Καταλυτικό ρόλο στην κυριαρχία του Πανιωνίου έπαιξε και η υπεροπλία του στον τομέα των ριμπάουντ (21-10).

Στην τρίτη περίοδο, ο Πανελλήνιος προσπάθησε με τον Παπαμακάριο να μειώσει τη διαφορά, αλλά ο Γιάνκοβιτς έδωσε λύσεις και ο Πανιώνιος διατήρησε το προβάδισμα (65-47). Στον… επίλογο του αγώνα, ο Σκλάβος με δύο τρίποντες «βόμβες» προσπάθησε για την ανατροπή, μείωσε σε 67-58 στο 33′, αλλά μέχρι εκεί… Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να μένουν από δυνάμεις και οι γηπεδούχοι με τους Αντερσον, Αλεξιτς και Μπάρλο να οδηγούν την επίθεση έφτασαν άνετα στο τελικό 86-69.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 46-26, 65-47, 86-69
Διαιτητές: Σχινάς-Φούφης-Κατραχούρας

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Αντερσον 14 (1), Αθανασούλας, Αλεξιτς 11, Γιαννόπουλος 4, Τσιάρας 5, Μπατής 8 (2), Γιάνκοβιτς 4, Ιωάννου 9 (1), Σαρικόπουλος, Κόβιλ 18, Παραγιός, Μπάρλος 13 (1).
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Θανάσης Σκουρτόπουλος): Ξανθόπουλος 7 (1), Παπαμακάριος 11, Μπέιλι 4, Καλαϊτζής, Κράμπενχοφτ 12 (2), Σμιθ 13 (1), Σκλάβος 12 (2), Ούντριχ, Φράνσις 10, Όστοϊτς, Κομποδιέτας.