Με δυσκολία αλλά τα κατάφερε

Σε τροχιά τριάδας διατηρήθηκε ο Άρης νικώντας δύσκολα τον Ηλυσιακό στο Αλεξάνδρειο με σκορ 64-62.

Σε τροχιά τριάδας διατηρήθηκε ο Άρης νικώντας δύσκολα τον Ηλυσιακό στο Αλεξάνδρειο με σκορ 64-62. Οι φιλοξενούμενοι διεκδίκησαν τους βαθμούς της νίκης, ιδίως στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου πίεσαν τους Θεσσαλονικείς και παραλίγο να τους προκαλέσουν. σοκ όταν στο τελευταίο λεπτό πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής (62-61). Μετά μίλησε η ψυχραιμία του Κώστα Χαραλαμπίδη που με 2/4 ελεύθερες βολές έγραψε το τελικό σκορ.

Η ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη πήρε ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή του παιχνιδιού (2-6, 4-8), αλλά οι «κίτρινοι» έφεραν το ματς στα μέτρα τους πολύ γρήγορα. Με τον Λίνο Χρυσικόπουλο να ξεκινά και τον Πι Τζει Μπράουν να βάζει κι αυτός το χεράκι του έκαναν ένα σερί 14-0 (18-8) και άφησαν τους αντιπάλους τους «άφωνους». Προσπάθησαν να αντιδράσουν και κατάφεραν να «ξεκολλήσουν» από το μηδέν των τελευταίων λεπτών χάρη στους Μπορόβνιακ, Ντοόυσον και Χατζή (28-22).

Ο Σαρόν Ντρούκερ βλέποντας την ομάδα του να πιέζεται αρκετά από τον Ηλυσιακό, πήρε τάιμ άουτ για να την επαναφέρει και ζήτησε να πάει περισσότερο η μπάλα στον Ταπούτο. Όπως και έγινε και ο διεθνής φόργουορντ δεν τον διέψευσε (35-22). Η άμυνα βελτιώθηκε και οι γηπεδούχοι διεύρυναν το προβάδισμα τους, φτάνοντας στο +13 στο ημίχρονο (37-24).

Πίεση εκατέρωθεν
Στην επανάληψη, ο Σλούκας ξεκίνησε να «εκτελεί» την ομάδα των Ιλισίων, αλλά και εκείνη με έξι πόντους του Κουκουλά προσπάθησε να μην αφήσει τον αντίπαλο της να ξεφύγει πολύ (48-34), ενώ Καρύδας και Χατζής την έφεραν στο -10 (48-38). Ο Κώστας Φλεβαράκης έβλεπε τους παίκτες του να κυνηγούν τον Άρη -με τον Μπάξτερ να δίνει το σύνθημα για αντεπίθεση- αλλά να μην τον φτάνουν, παρά το γεγονός ότι δεν του είχαν δώσει τη δυνατότητα να ελέγξει πλήρως το ρυθμό της αναμέτρησης (54-46).

Η εμπειρία των γηπεδούχων όμως έπαιζε σημαντικό ρόλο, καθώς δεν έκαναν τόσο εύκολα λάθη, όσο οι αντίπαλοι τους, κάτι που έμελλε να αλλάξει λίγο αργότερα. Κάτι το γεγονός ότι το δίδυμο των Μπάξτερ και Ντόουσον αποφάσισε να δείξει. τα δόντια του, κάτι μερικά παραπάνω λάθη και άστοχα σουτ και λίγο πριν τη λήξη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο -4 (60-56). Εκεί άρχισαν τα δύσκολα για τον Άρη, και δη όταν στο 39′ ο Σάκης Καρύδας με ένα τρίποντο έκανε το 60-59.

Ο Χρήστος Ταπούτος ανέλαβε να «απαντήσει (62-59), αλλά ο Μπάξτερ φώναξε πάλι «παρών» και 30” πριν τη λήξη έκανε το 62-61. Ένα φάουλ του Κυρίτση στον Χαραλαμπίδη απέφερε άλλον ένα πόντο για τους Θεσσαλονικείς από βολή (63-61), ενώ μετά στη γραμμή (σ.σ. των βολών) βρέθηκε ο Καρύδας χάνοντας κι αυτός τη μία απ’ τις δύο (63-62, 15”). Το θρίλερ των βολών συνεχίστηκε και ο Χαραλαμπίδης ήταν αυτός που με ½ έγραψε το τελικό 64-62.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 37-24, 50-40, 64-62.
Διαιτητές: Σπυρίδωνος, Παπαπέτρου, Μητσόπουλος

ΑΡΗΣ (Σαρόν Ντρούκερ): Μπράουν 11 (2), Ταπούτος 16 (12ρ.), Τσαϊρέλης, Χατζηβρέττας 8, Χαραλαμπίδης 15 (1), Μπορόβνιακ 8, Χρυσισκόπουλος 5 (1), Σλούκας 5 (1), Τόμας 16 (17ρ.)
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ (Κώστας Φλεβαράκης): Καρύδας 14 (2), Ουέμπ, Κυρίτσης 18, Χατζής 5 (1), Παπαντωνίου 1, Κουκουλάς 6, Τόντιτς, Κασελάκης 6, Μπάξτερ 13 (1), Γαλιώτος 2, Ντόουσον 14 (11ρ.)