Ίδρωσε αλλά την νίκησε…

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο σερί του, κερδίζοντας έστω και δύσκολα την ΑΕΚ.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το αήττητο σερί του στην Α1 μπάσκετ των Ανδρών. Η ομάδα του Ντούσαν Ίβκοβιτς επικράτησε πολύ δύσκολα 79-74 της ΑΕΚ στο κλειστό της Ζωφριάς, σε αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική, και πανηγύρισε το «15 στα 15», υποχρεώνοντας παράλληλα τον «Δικέφαλο» στην πέμπτη διαδοχική ήττα του, στο ντεμπούτο του Άγγελου Κορωνιού στην τεχνική ηγεσία των «κιτρινόμαυρων».

Ο «Δικέφαλος» προηγήθηκε 11-8 στο 3΄, ενώ σ΄ αυτό το σημείο υπήρξε μια διακοπή στο ματς, καθώς οπαδοί της ΑΕΚ πέταξαν καπνογόνα στον αγωνιστικό χώρο, με αποτέλεσμα η ατμόσφαιρα να είναι αποπνικτική. Όταν άρχισε εκ νέου ο αγώνας, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ έως το 9ο λεπτό, όταν με καλάθι του Ντικούδη η ΑΕΚ μείωσε σε 22-21. Στη συνέχεια, όμως, ο Ολυμπιακός έκανε σερί 10-0 και προηγήθηκε 32-21 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Με 2/3 βολές του Κώστα Παπανικολάου οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν εκ νέου στο +11 (29-40), ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε να πλησιάσει στο -6 στο ημίχρονο (40-46), χάρη σε καλάθι του Νίκου Παπανικολάου 15 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος.

Ο Ολυμπιακός κατάφερνε να διατηρεί την πρωτοπορία στο σκορ, ωστόσο οι παίκτες της ΑΕΚ δεν επέτρεπαν στους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν. Έτσι, με τρίποντο του Καστλ η Ένωση ισοφάρισε 54-54 στο 26΄, ενώ με μια βολή ο ίδιος παίκτης διαμόρφωσε το 58-60, που ήταν το σκορ της τρίτης περιόδου. Με δύο βολές του Χαρτ η ΑΕΚ πέρασε μπροστά στο 34΄ με 64-63, ενώ ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε σε 66-66 στο 35΄. Ακολούθησαν επτά διαδοχικοί πόντοι για τον Ολυμπιακό, ο οποίος προηγήθηκε 73-66, ωστόσο ο Καστλ με 2/2 βολές και ο Χαρτ με τρίποντο μείωσαν σε 73-71. Ομως, ο Σπανούλης ευστόχησε σε τρίποντο, 45 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, και «έγραψε» το 76-71, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη για τον Ολυμπιακό, ο οποίος παραμένει αήττητος στις εγχώριες διοργανώσεις για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 21-28, 40-46, 58-60, 74-79
Διαιτητές: Ψαριανός, Παναγιώτου, Μαγκλογιάννης

ΑΕΚ (Άγγελος Κορωνιός): Καστλ 17 (2), Κοχαντάρεβιτς 15 (1), Νικολαΐδης, Παπανικολάου 6, Χαρτ 20 (2), Ντικούδης 11, Δορκοφίκης, Καλλινικίδης 3 (1), Κάρι 2, Τζόλος.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Σπανούλης 5 (1), Μπουρούσης 19 (1), Κέσελ 3 (1), Πελεκάνος, Μαυροκεφαλίδης 9, Χαλπερίν 9 (1), Γλυνιαδάκης, Νίλσεν 7, Παπανικολάου 2, Έρτσεγκ 14, Τεόντοσιτς 11 (3).