Έσπασε την παράδοση…

Ο Ολυμπιακός μετά από 13 σερί εκτός έδρας ήττες επικράτησε μέσα στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού με 65-61 και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της 1η θέσης. Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ.
Οι υποσχέσεις του Ίβκοβιτς Σταράτα λόγια από τον Ομπράντοβιτς

Ο Ολυμπιακός επικράτησε μέσα στο ΟΑΚΑ του Παναθηναϊκού με 65-61 και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την κατάληψη της 1η θέσης. Οι «ερυθρόλευκοι» οι οποίοι μετρούσαν 13 διαδοχικές ήττες στο «κάστρο» του «αιωνίου», έσπασαν την αρνητική παράδοση (τελευταία φορά που είχαν κερδίσει ήταν στις 17/2/2007) και πέτυχαν το «12 στα 12» στο ελληνικό πρωτάθλημα. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη εντός συνόρων ήττα, αλλά αυτό δεν είναι το μόνο κακό που τους βρήκε. Η «πληγή» του έγινε μεγαλύτερη καθώς πλέον περιμένει να… λάβει την τιμωρία του από τον αθλητικό δικαστή.

Στο φύλλο αγώνος γράφονται οι φωτοβολίδες που έπεσαν στο παρκέ στο 36ο λεπτό του αγώνα, οπότε και διακόπηκε για μερικά λεπτά, αλλά και στη λήξη του (σ.σ. “έβρεξε” φωτοβολίδες), τα αντικείμενα που εκτοξεύθηκαν, πριν και κάποια κατά τη διάρκεια και φυσικά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες αναγκάστηκαν να οδηγηθούν στα αποδυτήρια τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη και το παιχνίδι απειλήθηκε με οριστική διακοπή αν ο κόσμος δε συμμορφωνόταν.

Παρά το γεγονός ότι η κατάσταση στις κερκίδες ήταν καλύτερη από άλλα ντέρμπι (υπήρχε και το δίχτυ βέβαια), οι «πράσινοι» επηρεάστηκαν από τη διακοπή και ακόμη περισσότερο από την ουσιαστική «απουσία» του Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος «ψηνόταν» στον πυρετό για τρεις μέρες και δεν είχε δυνάμεις να προσφέρει. Η αστοχία του στα τελευταία λεπτά κόστισε στην ομάδα του, όπως και το ότι ο κουρασμένος και ταλαιπωρημένος Ντρου Νίκολας (15π.) -που προσέφερε πολλά- δεν άντεξε άλλο.

Στην αντίπερα όχθη όμως, ο Ράσο Νεστέροβιτς έβγαζε μάτια. Στο καλύτερο -μέχρι τώρα- παιχνίδι του σκόραρε 17 πόντους, έδωσε τις λύσεις που χρειάστηκε η ομάδα του στο δεύτερο ημίχρονο και δη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, παίζοντας πικ εν ρολ με τον Σπανούλη (4π.). Ο «Kill Bill», αν και ήταν επηρεασμένος από την επιστροφή του απέναντι στην παλιά του ομάδα και την υποδοχή του από τον κόσμο (σ.σ. με υβριστικά συνθήματα), μπορεί να μη σκόραρε τόσο ο ίδιος, αλλά προσέφερε έξι έτοιμα καλάθια, ιδίως στον Νεστέροβιτς, με τον οποίο είχε άψογη συνεργασία. Πολύ σημαντικές ήταν και οι βοήθειες του Παπαλουκά, με δύο καθοριστικά καλάθια.

Έτσι, χάρη και στην καλή τους άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» έφυγαν με τη νίκη, την ώρα που το «τριφύλλι» ήταν πολύ μακριά από τον καλό του εαυτό (14/47 δίποντα και 3/17 τρίποντα), δεν έβρισκε επιθετικές λύσεις, δε μπορούσε να πάει σε αιφνιδιασμούς και το χαμηλό σκορ ήταν αναμενόμενο ότι ευνοούσε τον αντίπαλο του. Όπως και έγινε.

Πολλά τα ριμπάουντ

Με τους Μπατίστ και Περπέρογλου από τη μία και τον Μπουρούση από την άλλη, να είναι «ζεστοί» ξεκίνησε το ματς. Οι πρώτοι συνεργάζονταν πολύ καλά και σκόραραν και ο τελευταίος έβαζε πικ εν ροl και έφτανε στο στόχο του(8-9 5′). Ο «Ντούντα» φώναζε για τα χαμένα επιθετικά ριμπάουντ της ομάδας του, ο «Ζοτς» για την άμυνα ιδίως πάνω στον Τεόντοσιτς και οι δύο «αιώνιοι» το… έριξαν στα αμυντικά ριμπάουντ. Με κακά ποσοστά ακόμη και στα δίποντα (πόσο μάλλον στα τρίποντα), πήγαιναν κοντά στο καλάθι για να καταφέρουν να σημειώσουν πόντους.

Με δύο τρίποντα του Τεόντοσιτς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε και έκλεισε το δεκάλεπτο με 18-18. Ο Ράσο Νεστέροβιτς, που είχε περάσει στο παρκέ, προσέφερε σημαντικές βοήθειες μέσα στη ρακέτα και με πέντε συνεχόμενους πόντους, έβαλε τους “ερυθρόλευκους” οδηγούς στο σκορ (22-23). Ο Θοδωρής Παπαλουκάς βρήκε λύσεις απέναντι στην άμυνα των “πρασίνων”, πήγε στο πέντε εναντίον πέντε -όπου ο Παναθηναϊκός αδυνατούσε να ανταποκριθεί, μη μπορώντας να τρέξει- οργάνωσε σωστά την ομάδα του και έκανε τον Ομπράντοβιτς να βάλει τις φωνές.

Κάπου εκεί «εμφανίστηκε» ο Νίκολας. Με τη δική του συνδρομή και αυτή του Σάτο, οι «πράσινοι»… ξεκόλλησαν, έκαναν ένα σερί 7-0 και έφτασαν στο 34-29 (18′). Η απάντηση των «ερυθρολεύκων» ήταν άμεση (7-0 σερί), καθώς. έβαλαν στο παιχνίδι τους τον Ζόραν Έρτσεγκ -κάτι που δεν έκαναν νωρίτερα, παρά τις οδηγίες του προπονητή τους. Εκείνος έκοβε, μοίραζε, δημιούργησε προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα και τους έδωσε το προβάδισμα (34-36), με το οποίο πήγαν στα αποδυτήρια. Η άμυνα του Ολυμπιακού είχε κάνει καλή δουλειά, την ώρα που ο αδύναμος Διαμαντίδης δε μπορούσε να δώσει όσα χρειαζόταν ο Παναθηναϊκός.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πηγαίνουν σε πικ εν ρολ και να κρατούν τους ψηλούς των γηπεδούχων σε απόσταση. Αντιθέτως, Νεστέροβιτς και Ερτσεγκ έφταναν εύκολα στο καλάθι. Με τον Τεόντοσιτς να πετυχαίνει άλλο ένα τρίποντο, οι Πειραιώτες συνέχισαν να προηγούνται (36-41). Στην αντίπερα όχθη, ο Ντρου Νίκολας «διάβασε» το παιχνίδι τους, βρήκε διαδρόμους και πήρε. το όπλο του. Δεν άφησε την αντίπαλη άμυνα σε χλωρό κλαρί, καθώς τη φόρτωσε με 11 πόντους μέσα σε 10 λεπτά. Μέχρι και το 28′ ο Αμερικανός γκαρντ έκανε ό,τι ήθελε.

Ήταν μόνος του όμως απέναντι στους «ερυθρόλευκους» -με εξαίρεση τις προσπάθειες του Σάτο- κουράστηκε (σ.σ. δεν έχει συνέλθει πλήρως μετά το πρόβλημα που αντιμετώπισε στη μέση του) και οι τελευταίοι βρήκαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν και να προηγηθούν ξανά (49-51 30′). Οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς και τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ματς έγινε αυτό που όλοι φοβόντουσαν. Το πιστόλι για φωτοβολίδες που είχε περάσει στο γήπεδο, χρησιμοποιήθηκε, η φωτοβολίδα βρήκε λίγο τον Θοδωρή Παπαλουκά και ο Τόμι Σχινάς έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ο πρώτος ρέφερι είχε προειδοποιήσει τις δύο ομάδες πριν το ματς ότι αν συνέβαινε κάτι τέτοιο θα το διέκοπτε. Το έκανε και «απείλησε» τον Παναθηναϊκό ότι αν δε συμμορφωθεί ο κόσμος του η διακοπή θα ήταν οριστική. Ο μάνατζερ των γηπεδούχων, Μάνος Παπαδόπουλος, έκανε έκκληση στον κόσμο από τα μεγάφωνα  να σταματήσει τη ρίψη φωτοβολίδων, καθώς το παιχνίδι θα έληγε με μηδενισμό και βαριά τιμωρία του «τριφυλλιού. Οι περισσότεροι φίλαθλοι είχαν «παγώσει» με τις πράξεις των λίγων ανεγκέφαλων και το κλίμα ηρέμησε. Το παιχνίδι άρχισε ξανά γρήγορα, αλλά οι γηπεδούχοι έδειχναν να έχουν χάσει το ρυθμό τους. Ο Νεστέροβιτς συνέχισε να σκοράρει χάρη στα πικ εν ρολ του με τον Σπανούλη, ο Παπαλουκάς πέτυχε τέσσερις κρίσιμους πόντους, ο Διαμαντίδης και ο Νίκολας ήταν άστοχοι και η νίκη πήγε στον Ολυμπιακό.

* Εμφανώς επηρεασμένος και έξω από τα νερά του έδειχνε ο Βασίλης Σπανούλης. Τα «άκουσε» από τους φιλάθλους του Παναθηναϊκού στο πρώτο του καλάθι (σ.σ. το πρώτο και του παιχνιδιού), σε φάουλ που κέρδισε και χειροκρότησε στις βολές που εκτέλεσε (1/2). Το αποτέλεσμα ήταν να κινηθεί σε πολύ χαμηλά -για εκείνον- επίπεδα, να είναι άστοχος

* Καλή η διαιτησία των Σχινά, Αναστόπουλου, Κορομηλά. Μια τεχνική ποινή δέχθηκε ο Ίβκοβιτς για διαμαρτυρία και μια ο Τεόντοσιτς για θέατρο στην προσπάθεια του να διεκδικήσει φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 34-36, 49-51, 61-65

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράν τοβιτς): Τέπιτς 2, Περπέρογλου 6, Μπατίστ 6, Φώτσης 9 (1), Σάτο 13, Νίκολας 15 (1), Τσαρτσαρής, Διαμαντίδης 2, Βουγιούκας 5, Καλάθης 3 (1), Καϊμακόγλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Παπαλουκάς 9, Νεστέροβιτς 17, Γκόρντον, Σπανούλης 4 (1), Βασιλόπουλος, Μπουρούσης 8, Μαυροκεφαλίδης 2, Χαλπερίν 5 (1), Παπανικολάου, Έρτσεγκ 10, Τεόντοσιτς 10 (2)

18-18 Τεόντοσιτς
Στη δύναμη, τις προσωπικές ενέργειας και περισσότερο κάτω από τα δύο καλάθια, “παίζεται” στο πρώτο δεκάλεπτό το ντέρμπι των “αιωνίων”. Οι δύο ομάδες συμβαδίζουν στο σκορ από το ξεκίνημα ενώ με το τέλος της περιόδου υπάρχει απόλυτη ισορροπία (18-18).

34-36 Χαλπερίν
Και το ντέρμπι συνεχίζεται στο κλειστό του ΟΑΚΑ… Ο Παναθηναϊκός δείχνει να ξεμένει από λύσεις στην επίθεση σε πολλές περιπτώσεις, αντίθετα ο Ολυμπιακός τις βρίσκει στα πρόσωπα των… Ερτσεκ και Χαλπερίν και με καλάθι του δεύτερου στην εκπνοή του ημιχρόνου, προηγείται με 36-34.

3η περίοδος
34-38 (είναι η πρώτη φορά στο παιχνίδι που ο Ολυμπιακός ξεφεύγει με 4 πόντους)
49-51 Χαλπερίν
Ο Ντρου Νίκολας με προσωπικούς πόντους κράτησε τον Παναθηναϊκό όμως οι “ερυθρόλευκοι” με τρίποντο του Χαλπερίν στην εκπνοή του δεκαλέπτου, ολοκλήρωσαν προηγούμενοι την 3η περίοδο…