Πέρασε από το Ιβανώφειο η ΑΕΚ

Ούτε σήμερα ο Ηρακλής κατάφερε να. δει μια άσπρη μέρα, καθώς ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο Ιβανώφειο με 68-74.

Ούτε σήμερα ο Ηρακλής κατάφερε να. δει μια άσπρη μέρα, καθώς ηττήθηκε από την ΑΕΚ στο Ιβανώφειο με 68-74. Αν και προσπάθησε να παλέψει το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Μηνά Γκέκου ήταν αποφασισμένη να μην αφήσει να της ξεφύγει η ευκαιρία. Με ένα καθοριστικό τρίποντο του Νικολαΐδη άφησε τον «γηραιό» άναυδο στερώντας του ακόμη μια νίκη, την οποία έχει να γευτεί από την 3η αγωνιστική.

Η «Ένωση» έδειξε εξ αρχής ότι ήταν πιο αποφασισμένη από την ομάδα του Ντάρκο Ρούσο να φτάσει στην επιτυχία. Έτσι μπήκε στο παρκέ και το έκανε πράξη και ήδη από το 4ο λεπτό είχε ξεφύγει στο σκορ (5-14). Λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι ροκάνισαν σιγά-σιγά τη διαφορά (15-19, 10΄) και στο 14΄ πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα (23-22) με μια βολή του Δεμερτζή. Κάπου εκεί όμως, οι «κιτρινόμαυροι» ξαναβρήκαν την  ψυχραιμία στο παιχνίδι τους, επέβαλλαν το ρυθμό τους χάρη στην καλή κυκλοφορία της μπάλας και έδειξαν στον Ηρακλή ποιος είναι το αφεντικό.

Ο Καστλ έκανε το 42-51 (27΄) και οι γηπεδούχοι έψαχναν τον τρόπο να μειώσουν. Κατάφεραν να φτάσουν στο -6 με τη λήξη του γ΄ δεκαλέπτου (51-57) χάρη στον Δεμερτζή και η «κοιλιά» που έκανε η αντίπαλος τους στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου τους επέτρεψε να ελπίσουν (64-61, 35΄). Από τη στιγμή που ο «Δικέφαλος» ισοφάρισε όμως, τόσο ο Σπαρκς, όσο και ο Νικολαΐδης δεν επέτρεψαν στον «γηραιό» να κάνει άλλα όνειρα και ένα κάρφωμα του Παπανικολάου στην εκπνοή έγραψε το τελικό σκορ και έδωσε μια βαθμολογική ανάσα στην ΑΕΚ.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-38, 51-57, 68-72
Διαιτητές: Χριστοδούλου-Αφεντουλίδης-Γεωργιάδης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ντάρκο Ρούσο): Μποϊλντίν 9 (1), Δεμερτζής 7 (1), Παπανικολόπουλος 13 (1), Αγγελακόπουλος 3 (1), Γιαζβιν 9, Πέτροβιτς 10, Δέσπος 4, Ηλιάδης, Εϊτουταβίτσιους 3 (1), Λαμπρόπουλος 10
ΑΕΚ (Μηνάς Γκέκος): Καστλ 15 (1), Νικολαϊδης 11 (3), Παπανικολάου 2, Μακ 4, Ντικούδης 21, Δορκοφίκης 12 (1) Καλλινικίδης, Σπαρκς 6 (1), Γκράντι 1