ΠΑΟΚ-Κολοσσός 82-74: Νίκη πεντάδας για τον Δικέφαλο (HL)

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος από τον Κολοσσό Ρόδου στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης και δίκαια έφτασε στην 10η του φετινή νίκη (10-8 ρεκόρ).

Ο Τέρνερ στο πρώτο ημίχρονο του έδωσε την πρωτοβουλία (17 πόντους), ο Γκρίφιν (18 πόντους) με τον Λοβ (16 πόντους) ακολούθησαν και ο Δικέφαλος του Βορρά πανηγύρισε την 4η νίκη του στα τελευταία 5 ματς πρωταθλήματος.

Για τους ηττημένους ροδίτες, οι Άρτις (18 πόντους) και Καντέρ (19 πόντους, 8 ριμπάουντ) πάλεψαν για ακόμα ένα ματς με νύχια και με δόντια αλλά δεν μπόρεσαν να αποτρέψουν τον Κολοσσό από την 13η ήττα του (6-13 ρεκόρ).

Το ματς:

Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο με τον ΠΑΟΚ να στηρίζεται στους Τέρνερ και Λοβ επιθετικά και τους ροδίτες για ακόμα ένα ματς να έχουν τον Ντομινίκ Άρτις σε εξαιρετική κατάσταση. Ο Δικέφαλος είχε το προβάδισμα από το ξεκίνημα, δεν το έχασε ποτέ και έκλεισε προηγούμενος το πρώτο κομμάτι του ματς (22-19).

Στην δεύτερη περίοδο οι ομάδες αντάλλασσαν καλάθια. Με τους Γουότσον-Ζάρρα το συγκρότημα του Ηλία Καντζούρη κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι στους 28 πόντους πέντε λεπτά πριν το ημίχρονο και να περάσει μπροστά (34-36) με καλάθι του Άρτις, δύο λεπτά πριν από τη λήξη του. Τέρνερ και Καμπερίδης (γκολ-φάουλ) έδωσαν και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους (40-36) προτού γράψει το 40-38 ο Κερέμ Καντέρ στην λήξη του α’ μέρους.

«Καυτός» βγήκε από τα αποδυτήρια ο ΠΑΟΚ και με τρίποντα των Λοβ-Γκρίφιν προηγήθηκε με έξι (46-40) και λίγο αργότερα, 50-44. Ο Μάλκολμ Γκρίφιν είχε πλέον ζεσταθεί για τα καλά και σταματώντας με περίσσια αυτοπεποίθηση στα 6,75 μ. έδωσε στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη το μεγαλύτερο της προβάδισμα (57-49).΄Ο Έλστον Τέρνερ έφτασε τους 17 πόντους με ακόμα δύο καλάθια αλλά οι νησιώτες είχαν λύσεις και δεν επέτρεψαν στους Θεσσαλονικείς να φτάσουν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (63-56).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Γιώργου Καμπερίδη (66-56) αλλά ο Καντέρ κράτησε τους φιλοξενούμενους μέσα στο ματς βρίσκοντας καλάθια τόσο από κοντά όσο και από μακριά (68-65). Μέχρι εκεί όμως για τον Κολοσσό που έμεινε από δυνάμεις με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σκοράρει. 8-1 επιμέρους σκορ για τον ΠΑΟΚ από το 70-67 για να κλειδώσει το ροζ φύλλο αγώνα που τον καθιστά φαβορί για την πεντάδα.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 40-38, 63-56, 82-74