Μεσολόγγι – Περιστέρι 63-70: Πέταξε στο δεύτερο ημίχρονο (hls)

Το Περιστέρι μεταμορφώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να κερδίσει το πολύ μαχητικό Μεσολόγγι με 63-70. Η είσοδος του Γιάννης Μπουρούση για πρώτη φορά στο παιχνίδι, στην τρίτη περίοδο άλλαξε την ιστορία αυτής της αναμέτρησης, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί ακόμα και 18 πόντους διαφορά.

Δεν είναι οι πέντε πόντοι και τα έξι ριμπάουντ που πρόλαβε να πάρει ο Έλληνας ψηλός, αλλά η οντότητα που έδωσε σε άμυνα κι επίθεση στην ομάδα του. Πλάι του στο δεύτερο ημίχρονο ξύπνησε κι ο Γούνταρτ, ο οποίος με 6/7 τρίποντα κι 20 πόντους συνολικά εξελίχθηκε σε πρωταγωνιστή για τους νικητές.

Σε όλο το πρώτο ημίχρονο το Μεσολόγγι έκανε ότι ήθελε στο παρκέ. Με τον Σαχπατζίδη να πραγματοποιεί εκπληκτικό ματς και να σκοράρει 20 πόντους, η ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου βρέθηκε μέχρι και στο +18. Όταν οι Περιστεριώτες αποφάσισαν στην επανάληψη να παίξουν άμυνα και να σταματήσουν τον Σαχπατσίδη που ήταν μοναδική απειλή μαζί με τον Γκότσερ, τότε το Περιστέρι κατάφερε να φύγει με το διπλό.