Απόλυτος Προμηθέας

Ο Προμηθέας νίκησε με 91-80 εντός έδρας τον ΓΣΛ/Φάρο για την δεύτερη νίκη του στην Basket League.

Η ομάδα της Πάτρας, «εκτέλεσε» τους αντιπάλους της έξω από την γραμμή του τριπόντου με 11 εύστοχες προσπάθειες. Ο Έβανς πέτυχε 20 πόντους για τους γηπεδούχους ενώ τον ακολούθησε ο Φαγιέ με 19.

Για τους φιλοξενούμενους ο Παπαντωνίου πέτυχε 19 πόντους και ο Γουέαρ 17.

Οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι νωρίς στο σκορ με τρία εύστοχα τρίποντα στην πρώτη περίοδο, που έληξε με 31-21.

Στο β’ δεκάλεπτο συνέχισαν να πυροβολούν, με αποτέλεσμα το σκορ ημιχρόνου να φτάσει στο 57-39.

Στην τρίτη περίοδο, με αιχμή του δόρατος τον Παπαντωνίου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά σε 73-61.

Στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου πλησίασαν ακόμα και στους επτά πόντους, αλλά οι γηπεδούχοι αποδείχτηκαν ψύχραιμοι και πανηγύρισαν τη νίκη.