Αήττητοι έμειναν μόνο οι «πράσινοι»

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 96-64 του Προμηθέα στο ΟΑΚΑ και έκανε το «4 στα 4» στην Basket League, υποχρεώνοντας την ομάδα της Πάτρας στην πρώτη της φετινή ήττα.

Το μεγάλο σκορ του πρώτου δεκαλέπτου κράτησε τους φιλοξενούμενους σχετικά κοντά στο σκορ, αλλά στη δέυτερη περίοδο οι «πράσινοι» πάτησαν γκάζι και με ένα επί μέρους 23-6 είχε εκτοξεύσει τη διαφορά στο +24 (52-28).

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε, ωστόσο, την ίδια όρεξη και στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου. Με σκορ 11-20 στην τρίτη περίοδο ο Προμηθέας εκμεταλλεύτηκε τα δικαιώματα που του δόθηκαν και μείωσε τη διαφορά για να ακολουθήσει η «απάντηση» των πρωταθλητών στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 33′ το σκορ ήταν 71-60, αλλά στα επόμενα επτά λεπτά οι παίκτες του Πασκουάλ ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με το 23-0 που ακολούθησε έφτασαν την «ψαλίδα» στη μέγιστη τιμή του -34 (94-60).

Πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν ο Γκιστ με 19 πόντους, ενώ ο Καλάθης έκανε νταμπλ-νταμπλ με 14 πόντους, 10 ασίστ, αλλά και 5 ριμπάουντ.

Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 9π.-9ρ.-3ασ., Ρίβερς 14π.-3ρ., Παππάς 7π., Ντένμον, Γκιστ 19π.-6ρ., Βουγιούκας 8π.-9ρ.-3ασ., Λεκαβίτσιους 7π.-4ασ., Όγκαστ 4π., Λοτζέσκι 8π., Καλάθης 14π.-5ρ.-10ασ., Αντετοκούνμπο 4π., Μήτογλου 2π.

Προμηθέας: Χολ 10π., Λίποβι 7π.-3ρ.-4ασ., Τουτζιαράκης, Έβανς 7π.-5ρ., Σκούφης 2π., Γκίκας 2π.-5ασ., Γερομίχαλος 4ρ., Φαγιέ 11π.-6ρ., Δημάκος, Σαλούστρος 6π.-3ρ., Σανδραμάνης, Μιλόσεβιτς 19π.-7ρ.