ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 78-72: Πήρε το ντέρμπι και ανέβηκε στην τετράδα (hls)

Ο ΠΑΟΚ μετά από συγκλονιστικό ματς κέρδισε την ΑΕΚ στην Πυλαία και την έπιασε στη βαθμολογία της Basket League.

Οι δύο ομάδες έχουν ρεκόρ 12-9 μετά από 21 αγώνες, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικρατεί στην ισοβαθμία στη μάχη για την τέταρτη θέση.

Κορυφαίος των νικητών ο Χαντς με 23 πόντους, ενώ 15 πέτυχε ο Ράιλι. Για τους ηττημένους ο Ουίλιαμς είχε 20 και ο Μίτσελ 15, όμως μόνο Οριολά και Γιάνκοβιτς είχαν θετική αξιολόγηση.

Πριν από το ματς επικράτησε συγκίνηση στην Πυλαία, καθώς ο ΠΑΟΚ απέσυρε τη φανέλα του Μπάνε Μπρέλεβιτς.

Το ματς ήταν αμφίρροπο στο πρώτο δεκάλεπτο, με την ΑΕΚ να παίρνει το προβάδισμα αρχικά, αλλά τον ΠΑΟΚ να περνά μπροστά στα μισά της περιόδου, παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα πέντε πόντων.

H AEK «μάζεψε» γρήγορα τη διαφορά στη β’ περίοδο και το υπόλοιπο του ημιχρόνου ήταν ντέρμπι, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με διαφορά ενός πόντου.

Η Ένωση ξεκίνησε καλύτερα την τρίτη περίοδο και κατάφερε να περάσει μπροστά μέχρι και με +9 (44-53), για να πλησιάσουν οι γηπεδούχοι στους τρεις, εν όψει του τελευταίου δεκάλεπτου.

Στη συνέχεια δράση για την ΑΕΚ ανέλαβε ο Γουίλιαμς, πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους, με τους Ράιλι και Χαντς να κρατούν όμως τον ΠΑΟΚ στο ματς.

Στα 2:24 πριν τη λήξη, ο τελευταίος έβαλε μπροστά τους γηπεδούχους στο σκορ με 75-72, ακολούθησαν μερικές άστοχες προσπάθειες της ΑΕΚ και ένα εντυπωσιακό κόψιμο του Ρένφρο στον Μίτσελ, 35” πριν το τέλος, με τους γηπεδούχους να παίρνουν τελικά το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 40-39, 52-55, 78-72.