ΠΑΟΚ-Παναθηναϊκός 81-73: «Άξιος, άξιος» και τρίτη ήττα των «πρασίνων» στο πρωτάθλημα (hls)

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τους "πράσινους" στην έδρα του μετά από οκτώ χρόνια για το ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο ΠΑΟΚ υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην τρίτη ήττα του (81-73) στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League και ο “Δικέφαλος” του Βορρά πέτυχε την έκπληξη της 18ης αγωνιστικής, παίζοντας με αποφασιστικότητα και πείσμα στα τρία τελευταία δεκάλεπτα. Πρωταγωνιστής της νίκης του ΠΑΟΚ ήταν ο Χάντς με 27 πόντους, ενώ ο Παναθηναϊκός έδειξε και πάλι σημάδια αγωνιστικής επιπολαιότητας. Πρώτη νίκη του Φώτη Τακιανού στον πάγκο του ΠΑΟΚ, ο οποίος σταμάτησε αρνητική παράδοση 8 ετών με 9 ήττες από τον Παναθηναϊκό. Τελευταία νίκη του ΠΑΟΚ ήταν στην περίοδο 2014-15 με σκορ 71-54.

O Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν και προηγήθηκε με διαφορά πέντε πόντων, αλλά στις δυο επόμενες περιόδους, ο ΠΑΟΚ έθεσε στους φιλοξενούμενους, δύσκολα…ερωτήματα σε άμυνα και επίθεση.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε μικρό προβάδισμα 5-7 πόντων στα μέσα του δεύτερου και τρίτου δεκαλέπτου, αλλά ο Χάντς με 4/5 τρίποντα, έδωσε το σύνθημα αντεπίθεσης στους συμπαίκτες του. Τo παιχνίδι “κύλησε” πόντο-πόντο στο 4ο δεκάλεπτο, με τον Χαντς να δίνει προβάδισμα έξι πόντων στους γηπεδούχους (72-66), Ο Σάιμπερτ με βολές διαμόρφωσε το 76-69 στο 37’, ο Πονίτκα μείωσε μετά το λάθος του Ράιλι και ο Παπαγιάννης μείωσε, επίσης, με βολές σε 77-73.

Στα 35’’ το “κάρφωμα” (79-73) “σφράγισε” την δίκαιη νίκη του ΠΑΟΚ. Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα και στα δυο παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος στην Θεσσαλονίκη, από Άρη και ΠΑΟΚ.

Δεκάλεπτα: 13-18, 38-40, 61-61, 79-73, 81-73