ΠΑΟΚ-Λαύριο 93-68: Nίκη ρουτίνας, τετραπλή ισοβαθμία από την τέταρτη έως την έβδομη θέση (hls)

Περιστέρι, ΠΑΟΚ, Κολοσσός και Προμηθέας στους 22 βαθμούς.

Ο ΠΑΟΚ, ύστερα από την ολοκλήρωση των ευρωπαϊκών υποχρεώσεων του και τον αποκλεισμό στα play in του BCL, έχει στρέψει την προσοχή του στο πρωτάθλημα και ύστερα από την ήττα του στο ντέρμπι με τον Άρη, την προηγούμενη αγωνιστική, επέστρεψε στις νίκες, κόντρα στο Λαύριο, του οποίου επικράτησε εύκολα με σκορ

Οι γηπεδούχοι είχαν τον Γιανίκ Φράνκε σε μεγάλα επιθετικά… “κέφια” και ο Αμερικάνος παίκτης σταμάτησε στους 30 πόντους, ενώ ο Χάντς και ο Καμπερίδης πέτυχαν 15 πόντους, έκαστος.

Το Λαύριο είχε 2/20 τρίποντα, τον Λαντζεβίν να έχει 18 πόντους και ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο (57-32), είχε γνωρίσει την ήττα στο κλειστό της Πυλαίας, καθώς στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ διατήρησε τη διαφορά ασφαλείας στο σκορ από την επίθεση του.

Δεκάλεπτα: 26-17, 57-32, 79-51, 93-68