ΑΕΚ-Περιστέρι 68-64: Νίκησε και στον δεύτερο γύρο, «φουλάρει» για την 3η θέση (hls)

Με αμυντική προσήλωση η ΑΕΚ έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα στο δεύτερο ημίχρονο. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Φλιώνης, καθοριστικός ο Γιάνκοβιτς.

Η ΑΕΚ νίκησε το Περιστέρι (68-64) και στον δεύτερο γύρο της Basket League, συνεχίζει την “αναρρίχηση” της στην βαθμολογία, με στόχο την κατάκτηση της 3ης θέσης, ενώ έχει πλεονέκτημα με 2-0 νίκες έναντι της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη σε περίπτωση τελικής διπλής ισοβαθμίας.

Kαθ’όλα ισσορροπημένα ήταν τα δυο πρώτα δεκάλεπτα του πρώτου ημιχρόνου και στις δυο πλευρές του γηπέδου. Η διαφορά του σκορ στο προβάδισμα της ΑΕΚ και του Περιστερίου, δεν αυξήθηκε περισσότερο από τους 5 πόντους, με τις ομάδες να έχουν παραγωγή σκορ από τη περιφέρεια τους, καθώς και εντός της αντίπαλης ρακέτας.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, η ΑΕΚ έκανε την…διαφορά στην ροή του αγώνα, εξαιτίας της άμυνας της και το σερί 15-0 που πέτυχε με αποτέλεσμα να προηγηθεί μέχρι και με 15 πόντους, αλλά το Περιστέρι στα τρία τελευταία λεπτά της περιόδου, μείωσε έως τους 6 πόντους, αλλά και στους τρείς (52-49 στο 32′).

Η ΑΕΚ έλεγξε τον ρυθμό του αγώνα και διατήρησε το προβάδισμα της στο σκορ, με το Περιστέρι να μειώνει εκ νέου σε 64-60 στα 32” πριν από την λήξη, αλλά με 2/2 βολές του Στρέλνιεκς και πάλι οι γηπεδούχοι εξασφάλισαν την όγδοη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Ο Φρανσίκο με 17 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Περιστερίου, ακολούθησαν ο Αγραβάνης (14π.) και Ντένμον (13π.).

Η ΚΑΕ ΑΕΚ βράβευσε τον Νίκο Ζήση για την προσφορά του στην ομάδα μπάσκετ και στο ελληνικό μπάσκετ, εν γένει.

Δεκάλεπτα: 16-16, 31-33, 52-46, 68-64