Άρης-ΠΑΟΚ 77-70: «Αλύγιστος» για την μνήμη του Άλκη (hls)

Ο Νότε με 26 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ του Άρη και ο Χάντς (17π.) από τον ΠΑΟΚ.

Η δύναμη της έδρας και το τεράστιο “πρέπει” της νίκης κόντρα στον ΠΑΟΚ, έκρινε το ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής, υπέρ του Άρη και το αποτέλεσμα αφιερώθηκε στην μνημη του δολοφονημένου Άλκη Καμπανού. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε το βαθμολογικό πλεονέκτημα σε περίπτωση τελικής ισοβαθμίας με τον συμπολίτη του. Αξιόμαχη η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη που ηττήθηκε για δυο αναποτελεσματικές άμυνες στον Χάγκινς.

Δυο τρίποντα του Χάντς δεν επέτρεψαν στον Αρη να είχε μεγαλύτερη διαφορά στο σκορ από τους 4 πόντους και ενώ οι γηπεδούχοι είχαν καλύτερη δημιουργία στην επίθεση τους, με έξι ασίστ, μετά την είσοδο του Τολιόπουλου στο παιχνίδι. Ο Άρης έφτασε την διαφορά του σκορ σε διψήφιο αριθμό (27-16 και 29-18) στα δυο πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, αλλά με δυο τρίποντα του Ράιλι, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τέσσερις πόντους (29-25 στο 15′), προκαλώντας την άμεση αντίδραση των “κίτρινων”. Εκ νέου, ο Άρης προηγήθηκε με 34-28 και πάλι ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 36-31 και πήγε στα αποδυτήρια, έχοντας απόσταση μόνο ενός πόντου (39-38) για την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου. Ο Άρης είχε τους Νότε και Σανοκό με 12 και 10 πόντους, αντίστοιχα, ενώ στον αντίποδα, ο ΠΑΟΚ, χωρίς παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων, είχε 6/11 τρίποντα.

Kαμία αλλαγή στην ροή του αγώνα, δεν είχε το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Άρης έφτασε στο συν 8, με τον Νότε να είναι η πιο αξιόπιστη απειλή στην επίθεση και ο ΠΑΟΚ κατάφερε με “νύχια και δόντια” να διατηρήσει το εύθραστο προβάδισμα δυο έως πέντε πόντων. Ο Νότε “ανέβηκε” στους 23 πόντους και στην επίθεση του ΠΑΟΚ είχε πετύχει 17 πόντους.

Στο 38′, το σκορ ήταν 70-68 από “κάρφωμα” του Ρένφρο και στην συνέχεια, οι παίκτες του Καστρίτη “έβγαλαν” δυο άμυνες και έφτασαν στο 74-68 από 4 συνεχόμενους πόντους του Χάγκινς στα 72 δευτερόλεπτα πριν από την λήξη και έκριναν το ντέρμπι.

Δεκάλεπτα: 20-16, 39-38, 59-55, 77-70