Απόλλων-ΑΕΚ 61-69: Με άμυνα και Μάιλς (hls)

Η ΑΕΚ ήταν αποτελεσματική στην άμυνα, ο Απόλλωνας χρειάζεται παίκτη-σκόρερ στην περιφέρεια του.

Η ΑΕΚ έφυγε από την Πάτρα με την…επαγγελματική νίκη επί του Απόλλωνα (61-69) για την 13η αγωνιστική της Basket League και συνεχίζει την σταδιακή αναρρίχηση της στην βαθμολογία, με στόχο την 3η ή την 4η θέση. Ο Απόλλων ήταν ανταγωνιστικός στο πρώτο και στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά παρά την παρουσία τριών παικτών με διψήφιο αριθμό πόντων στην στατιστική (Μπόγρης, Μαστρογιανόπουλος, Βέργκε), με εξαίρεση την τρίτη περίοδο, είχε “φτωχή” συγκομιδή. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η ΑΕΚ (έπαιξαν οι Γιάνκοβιτς και Γόντικας χωρίς να σκοράρουν) διατήρησε διαφορά ασφαλείας, με τον Απόλλωνα να μειώνει μέχρι τους 5 πόντους (54-59).

Δεκάλεπτα: 15-17, 25-35, 38-46, 61-69