Παναθηναϊκός-Περιστέρι 72-71: Τάσεις αυτοχειρίας αλλά… επιβίωση (hls)

Ο Παναθηναϊκός έκανε τα εύκολα δύσκολα κόντρα στο Περιστέρι, αλλά παρότι έμεινε 6,5 λεπτά άποντος στο τελευταίο δεκάλεπτο, κατόρθωσε να πάρει τη νίκη με 72-71 στο νήμα.

Οι «πράσινοι» έβαλαν νωρίς τα μεγάλα σουτ και έφεραν την διαφορά σε διψήφια τιμή πολύ γρήγορα (13-3), με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο +15 (23-8). Στο δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι έπαιξε καλύτερα, πιο ελεύθερα αλλά παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη τιμή της διαφοράς (46-28).

Το πρώτο τετράλεπτο του τρίτου δεκαλέπτου ήταν καταπληκτικό για την ομάδα του Βασίλη Σπανούλη, η οποία έτρεξε επιμέρους σκορ 2-13 και έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι (48-41). Κάπου εκεί οι έξι φορές πρωταθλητές Ευρώπης αφυπνίστηκαν και δεν έδωσαν άλλα δικαιώματα αμφισβήτησης της υπεροχής τους. Με 17-3 επιμέρους σκορ η διαφορά πήγε πάνω από τους 20 πόντους (65-44), με τις ελπίδες του Περιστερίου για μία μυθική ανατροπή ουσιαστικά να εκμηδενίζονται.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων της Αττικής δεν τα έβαλε κάτω ούτε σε εκείνο το σημείο πάντως και με ένα 16-0 σερί στα πρώτα επτά λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, μείωσε στους 5 πόντους (65-60)! Ο Παναθηναϊκός 03:20 πριν το τέλος του αγώνα, έβαλε το πρώτο του καλάθι στη τελευταία περίοδο με τον Πονίτκα να σκοράρει μετά από επιθετικό ριμπάουντ σε άστοχο σουτ του Γουόλτερς για το 67-60. Το Περιστέρι όμως δεν το παράτησε ούτε εκεί, ο Φρανσίσκο με τρίποντο έφερε τους φιλοξενούμενους στο -3 (68-65) και λίγο αργότερα, στα 45″ για το τέλος, ο Τζούιστον έγραψε το 70-67. Στην επαναφορά μετά το τάιμ-άουτ η ομάδα του Ράντονιτς έκανε δύο λάθη, φτάνοντας τα 25 λάθη στο ματς, και με την τρίτη προσπάθεια το Περιστέρι μείωσε στο πόντο με τον Τζούιστον (70-69). Ο Λι ήταν ψύχραιμος από την γραμμή των βολών (72-69) και ο Γιώργος Καλαϊτζάκης έκανε φάουλ στον Φρανσίσκο για να μην ρισκάρει τρίποντο που θα έστελνε το παιχνίδι στη παράταση. Ο Γάλλος του Περιστερίου έβαλε και τις δύο βολές για το 72-71 και έκανε φάουλ στον Πάρις Λι, το πέμπτο του προσωπικό, ο οποίος έχασε και τις δύο βολές. Ο Μάρκους Ντένμον όμως καθυστέρησε πολύ και εκτέλεσε στην εκπνοή ένα πολύ δύσκολο τρίποντο που δεν βρήκε στόχο.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ο Πάρις Λι με 20 πόντους, από κοντά οι Νέιτ Γουόλτερς (12 πόντους, 3 ασίστ), Αρτούρας Γκουντάιτις (10 πόντους, 10 ριμπάουντ) και Γιώργος Καλαϊτζάκης (10 πόντους). Εξαιρετική και η παρουσία του Λευτέρη Μαντζούκα για ακόμη ένα παιχνίδι (7 πόντους).

Για το Περιστέρι πρώτος σκόρερ αναδείχθηκε ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 18 πόντους, ενώ ο Λεωνίδας Κασελάκης είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ. Από κοντά και ο Αλέξα Ραντάνοφ με 12 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από 10 πόντους είχαν οι Τζούιστον και Ντένμον, με τον τελευταίο να είναι ο μοιραίος για τους ηττημένους στη τελευταία επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 46-28, 65-44, 72-71