Ιωνικός-Καρδίτσα 78-71: Τρίτη νίκη με ισάριθμη αλλαγή προπονητή (hls)

Καθοριστικός ο Μαυροκεφαλίδης με 23 πόντους, οκτώ ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Ο Ιωνικός επικράτησε της Καρδίτσας (78-71) στο κλειστό του Πλάτωνα και έφτασε στην τρίτη πολύτιμη νίκη του για για την διεκδίκηση της παραμονής, στην 11η αγωνιστική και πρώτη του δεύτερου γύρου της Basket League.

Και το πέτυχε με την τρίτη αλλαγή προπονητή στον πάγκο της. Μια νίκη με τον Άγγελο Τσίκληρα, μία με τον Κώστα Μέξα και η τρίτη με τον Γιάννη Λίβανο.

Στα δυο πρώτα λεπτά της 4ης περιόδου, η Καρδίτσα που “κυνηγούσε” στο σκορ και στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, μείωσε μέχρι τους τρείς πόντους (60-57), αλλά οι γηπεδούχοι έδειξαν ανθεκτικότητα και διατήρησαν το εύθραστο προβάδισμα. Εκ νέου, στο 36΄, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν ακόμα και στον έναν πόντο (66-65) με τον Γάμπρόβτσεκ και ο Ιωνικός «απάντησε” με τρίποντο του Λέισι (68-65) στην επόμενη επίθεση, καθώς και με δυο εύστοχες βολές του Σίμονς για το 70-65.

Στο 1′ 20” ο Πρίτζετ αστόχησε σε σουτ 3 πόντων και ακολούθησε λέι απ του Λέισι (74-69) και “κάρφωμα
του Νούνεζ για το 76-69 από ασίστ του Μαυροκεφαλίδη σε αιφνιδιασμό.

Η Καρδίτσα χρησιμοποίησε, λίγες ώρες μετά την ανακοίνωση της μεταγραφής του, σήμερα το πρωί και τον Γουέστ Τζάροντ που έπαιξε 24 λεπτά, αλλά βρισκόταν, φυσιολογικά σε φάση προσαρμογής. Η νεοφώτιστη ομάδα συνεχίζει με μία νίκη σε 11 αγώνες και μετά την αλλαγή του προπονητή της.

Δεκάλεπτα: 28-13, 43-32, 60-51, 78-71