Oλυμπιακός-Παναθηναϊκός 68-66: Αήττητος για έναν χρόνο και σε εννέα ντέρμπι (hls)

Άγχος και αστοχία διατήρησαν χαμηλό σκορ εκατέρωθεν. Βεζένκοφ (22π.) και Μπέικον (20π.) οι δυο πρώτοι σκόρερ.

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος απέναντι στον “αιώνιο” αντίπαλο του, Παναθηναϊκό για ένατο συνεχόμενο ντέρμπι σε όλες τις διοργανώσεις και στην έδρα του, επικράτησε 68-66 των “πρασίνων” που αστόχησαν στην τελευταία επίθεση των πέντε δευτερολέπτων, με τον Ντουέιν Μπέικον. Ο Ολυμπιακός έχει πλέον διαφορά δυο νικών από τον Παναθηναϊκό στην βαθμολογία του πρωταθλήματος της Basket League, ύστερα από 8 αγωνιστικές και διαθέτει σαφές προβάδισμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης και του απόλυτου πλεονεκτήματος έδρας στα πλει οφ.

Ο Ολυμπιακός με την πιστή εφαρμογή του pick ‘n roll στο πρώτο δεκάλεπτο και έχοντας τον Βεζένκοφ και τον Φαλ να παράγουν 16 πόντους, αλλά και τον Κάνααν να έχει δυο εύστοχα τρίποντα, προηγήθηκε με την μεγαλύτερη διαφορά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (24-14). Οι “πράσινοι” είχαν επαφή με το σκορ, χάριν στις επιθετικές πρωτοβουλίες των Μπέικον και Ουίλιαμς, αλλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, η άμυνα έδωσε στους φιλοξενούμενους, το εφαλτήριο αντεπίθεσης. Με σερί 2-15, ο Παναθηναϊκός ανέτρεψε το 24-14 και προηγήθηκε με 26-29, ενώ η διαφορά έφτασε τους 7 πόντους (29-36), πριν ο Βεζένκοφ και ο Φαλ μειώσουν στους 3 πόντους. Από ένα δεκάλεπτο καλής απόδοσης οι “αιώνιοι” στο πρώτο ημίχρονο.

Η άμυνα του Ολυμπιακού κυριάρχησε στα έξι πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, καθώς ο Παναθηναϊκός σημείωσε 4 πόντους και είδε τους γηπεδούχους να ανακτούν το εύθραστο προβάδισμα (44-40). Ύστερα από 7 λεπτά αγώνα, το επιμέρους σκορ ήταν 9-4 με τον Ουόκαπ να πετυχαίνει δυο τρίποντα και τον Λι να “απαντά” εύστοχα με τον ίδιο τρόπο, συνεχίζοντας το “γαιτανάκι” εναλλαγής στο προβάδισμα. Οκτώ λάθη ο Ολυμπιακός, τα διπλάσια ο Παναθηναϊκός, ύστερα από 30 λεπτά αγώνα και το επιμέρους σκορ 14-10.

Καμία αλλαγή στην εξέλιξη του ντέρμπι στο πρώτο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου (35′ 55-54). Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 55-50 και ο Ουόλτερς με τον ίδιο τρόπο (φλότερ) μείωσε στον πόντο. Με τρίποντο του Σλουκα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο συν 4 (60-56 στο 3’25”πριν την λήξη). Οι φιλοξενούμενοι “κόλλησαν” στο σκορ σε τρείς συνεχόμενες επιθέσεις (μια εύστοχη βολή ο Γκουντάιτις), ενώ οι Μπέικον και Λι, μείωσαν στο καλάθι στα 20” (65-63), το προβάδισμα που είχε δημιουργήσει με 5 συνεχόμενους πόντους ο Φαλ (65-59). Στα 13” ο Βεζένκοφ ευστοχησε σε δυο βολές (67-63) και ο Μπέικον με τρίποντο σημείωσε το 67-66 στα 5” πριν από την λήξη. Ο Μπέικον έτρεξε στην επίθεση μετά την επαναφορά της μπάλας από τον Ουόλτερς. Ο Βεζένκοφ προσπάθησε να “χαλάσει” την ντρίπλα του Αμερικάνου που σούταρε για την ισοφάριση, αλλά αστόχησε.

Δεκάλεπτα: 24-14, 35-38, 49-48, 68-66