ΑΕΚ-Περιστέρι 78-72: “Κλείδωσε” την τέταρτη θέση η “Ένωση” (hls)

Η ΑΕΚ επικράτησε με 78-72 επί του Περιστερίου για την 25η αγωνιστική της Basket League και πήρε στην κανονική διάρκεια την τέταρτη θέση. Κορυφαίοι για την "Ένωση" οι Κολόμ και Χάμερ με 18 και 19 πόντους αντίστοιχα.

Η ΑΕΚ έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά στο τέλος νίκησε το Περιστέρι με 78-72 στο κλειστό των “Άνω Λιοσίων”. Οι “κιτρινόμαυροι” άρχισαν δυναμικά στην αναμέτρηση, έχτισαν προβάδισμα 8 πόντων για το 10-2, αλλά το Περιστέρι μάζεψε τη διαφορά στην πρώτη περίοδο και έφτασε στο 20-17. Με βάση την εικόνα της ΑΕΚ, οι γηπεδούχοι ήταν δεδομένο ότι θα “ανοίξουν την ψαλίδα” και πήγαν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +13 (42-29).

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ η ΑΕΚ ήταν κάκιστη αγωνιστικά, έδωσε χώρο στο Περιστέρι αλλά ο Κολόμ ώθηση τους “κιτρινόμαυρους” στη νίκη με 78-72.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72

ΑΕΚ: Κολόμ 21, Πετρόπουλος 2, Κουζέλογλου 9, Χάμερ 18, Ράουτινς 7, Ανγκόλα 10, Λάνκφορντ 0, Φιλιππάκος 0, Γκρίφιν 0, Μαυροεϊδής 6, Κόνιαρης 0, Φιλώνης 5.

Περιστέρι: Πέτεγουει 8, Μωραίτης 16, Γκιέλο 15, Χριστίδης 13 , Γκρέι 2, Φύτος 0, Βιλάκης 8, Κόζι 2 , Αγκμπέλις 0, Σαλούστρος 2, Γιαννόπουλος 0, Σταυρακόπουλος 0,