ΠΑΟΚ-Προμηθέας 84-65: Νίκη με Λαβ πρώτο σκόρερ

Ο ΠΑΟΚ με ξέσπασμα στην τρίτη περίοδο πήρε τη νίκη απέναντι στον Προμηθέα

Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Προμηθέα στο PAOK Sports Arena σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 15η αγωνιστική της Basket League.

Η ομάδα του Αρη Λυκογιάννη “έχτισε” τη διαφορά στην τρίτη περίοδο του αγώνα, στη συνέχεια διαχειρίστηκε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 84-65.

Ο Προμηθέας στην αρχή του παιχνιδιού στηρίχτηκε στην ευστοχία των παικτών του έξω από τη γραμμή των τριών πόντων. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με 21-17 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στη β’ περίοδο με τον Προμηθέα σε εκείνο το διάστημα να παίρνει προβάδισμα με 25-28. Εκτός από τον Λαβ, καθοριστικός στο σκοράρισμα για τον ΠΑΟΚ ήταν και ο Τολιόπουλος με 7 σερί πόντους σε εκείνο το διάστημα και το σκορ πήγε στο 37-31 για τον ΠΑΟΚ, με το ημίχρονο να κλείνει στο 41-33 υπέρ του ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο αύξησε τη διαφορά και έφτασε στο +17 (58-41) στο 26’. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον ΠΑΟΚ να έχει προβάδισμα, 64-51. Στην τέταρτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ πήγε τη διαφορά μέχρι και το +20 (71-51) και έφτασε με άνεση στη νίκη με 84-65.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 41-33, 64-51, 84-65.