Λάρισα-Ολυμπιακός 70-101: «Ξεμούδιασμα» στον κάμπο (vids)

Τραυματίστηκε ο Φαλ και θα εξετασθεί εκ νέου για το αν θα είναι διαθέσιμος στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα.

Ο Ολυμπιακός, όπως αναμενόταν, επιβλήθηκε της Λάρισας (70-101) με χαρακτηριστική ευκολία, πιστοποιώντας στην ποιοτική διαφορά του από τους γηπεδούχους και μια εβδομάδα, μετά την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό, επέστρεψε στις νίκες για την 10η αγωνιστική της Basket League.

Ήταν θέμα χρόνου, ρυθμού και εναλλακτικών επιλογών από τα ρόστερ των δυο ομάδων, ώστε η Λάρισα να διατηρήσει την επαφή με το σκορ και το προβάδισμα των φιλοξενουμένων, μόνο στο πρώτο ημίχρονο και ενώ ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Γιώργος Μπαρτζώκας ήθελε να κάνει διευρυμένη χρησιμοποίηση των 12 παικτών που είχε στην διάθεση του.

Οι πρωταγωνιστές στην επίθεση του Ολυμπιακού, ήταν οι συνήθεις “ύποπτοι” στην φετινή σεζόν, με τους Ντόρσει και Βεζένκοφ να σκοράρουν 37 πόντους και τον Λαρεντζάκη να προσθέτει 16. Στα αρνητικά συμπεράσματα των νικητών, ήταν ο τραυματισμός του Μουσταφά Φαλ που υπέστη διάστρεμμα και θα εξεταστεί εκ νέου, αύριο (7/12), ώστε να διαπιστωθεί το μέγεθος του προβλήματος και αν θα είναι διαθέσιμος στο προσεχές παιχνίδι με τον Ερυθρό Αστέρα, στο Βελιγράδι (9/12), ενώ για τον Έισι που αγωνίστηκε 18 λεπτά και δεν σημείωσε πόντο (0/1δ, 0/1τρ, 0/1β.), ύστερα από 15 ημέρες που βρίσκεται στην ομάδα του Πειραιά, ο βαθμός προσαρμοστικότητας του είναι χαμηλός.

Η Λάρισα είχε πρώτους σκόρερ τους Χάντσον και Γκρίν, αλλά χωρίς την ανάλογη συμπαράσταση, απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού που ήταν αποτελεσματική στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν ανέφικτο να απειλούσαν τους φιλοξενούμενους.

Δεκάλεπτα: 18,23, 35-42, 53-77,