Κολοσσός – Ηρακλής 76-59: “Θαλασσί” περίπατος

Ένα δεκάλεπτο άντεξε ο Ηρακλής στη Ρόδο, με τον φορμαρισμένο Κολοσσό να επικρατεί καθαρά.

Οι “θαλασσί” πάτησαν γκάζι μετά το 18-13 της πρώτης περιόδου και εξουδετερώντας τον Τόνι Ντάγκλας πήραν μεγάλο προβάδισμα 17 πόντων στο ημίχρονο (38-21), τελειώνοντας πρακτικά το παιχνίδι από το πρώτο μέρος. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 55-41 στο 30΄, αλλά ως εκεί, με τους Ροδίτες να διαχειρίζονται άνετα το παιχνίδι ως το τελικό 76-59.

Για τους νικητές ο Ποτ ήταν σχεδόν αλάνθαστος με 20 πόντους και 9/11 σουτ, ο Γουίλιαμς είχε 14 πόντους και ο Μομίροφ αν και άστοχος (3/10 σουτ) είχε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ.

Ο Ηρακλής δεν μπορούσε να ελπίζει σε πολλά με τον Ντάγκλας να μένει στους 6 πόντους με 2/13 σουτ. Από τους υπόλοιπους ξένους μόνο ο Μπάρετ είχε αξιόλογη συνεισφορά (9π, 8ρ), με τον Γουλριτζ να μένει στους 2 και τον Τέιλορ να μην πατά παρκέ. Ο Αγραβανης ήταν ο πρωτος σκόρερ της ομάδας του με 12 πόντους (8ρ), ενώ Σταμάτης και Κουζέλογλου (1/9 σουτ) είχαν από 6.